Kuchnia to serce domu – w niej jadasz posiłki z rodziną, przygotowujesz je i po nich sprzątasz. To miejsce, do którego podąża każdy głodny domownik. Ale urządzenie jej jest dużym wyzwaniem, które warto podjąć. Dlaczego to jest takie problematyczne? Otóż kuchnia to jedno z najczęściej używanych domowych pomieszczeń, narażone na wysokie temperatury podczas pieczenia i smażenia oraz podwyższone parametry zużycia. Czym się kierować przy wyborze mebli kuchennych na wymiar i ile kosztują meble kuchenne na wymiar? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Ile kosztują meble kuchenne na wymiar i kiedy warto je kupić?
Zanim przejdziemy do wyceny kuchni na wymiar, przypominamy, że gotowe rozwiązania – przygotowane przez sklepu układy szafek - często są dostępne od ręki. Gdy mówimy o kuchniach na wymiar, od początku robionych pod zamówienie indywidualnego klienta, kwestia oczekiwania na meble może niektórych rozczarować. Kuchnia może być gotowa za kilka tygodni, jeżeli są dostępne kompozyty, natomiast sprowadzanie materiałów wydłuży czas oczekiwania na kuchnię do kilkunastu tygodni.
Pewnie każdy, kto rozpoczynał remont kuchni, czy też całego mieszkania, zastanawiał się ile kosztują meble kuchenne na wymiar, a z jakim kosztem należy się liczyć, jeżeli zdecydujesz się na gotowe zestawy. W zależności od wyboru materiałów, z których ma zostać wykonana zabudowa, jak również rozmiarów wnętrza i typu umeblowania (jednorzędowa, dwurzędowa, zabudowa w literę „L”, z wyspą lub bez) mogą to być koszty od kilku tysięcy złotych za gotowy zestaw mebli do kilkudziesięciu tysięcy złotych przy większej aranżacji kuchni na wymiar. Koszty zwalają z nóg? Być może, ale pamiętaj, że gotujesz codziennie i te meble kuchenne muszą temu sprostać.
Wybierz gotowy zestaw, jeżeli Twoja kuchnia ma standardowe wymiary (180, 240). Jeżeli zaś pomieszczenie ma wnęki, nieregularne krzywizny i nietuzinkowe wymiary, możesz skupić się na wyborze mebli kuchennych na wymiar. Wówczas możesz prosić o wykonanie bardzo wąskich szafek, koszy cargo, dodatkowych szuflad wewnętrznych i zabudowania sprzętów AGD.
Już z powyższego opisu możesz wysnuć wniosek, że sam pomiar kuchni jest tu nie bez znaczenia. Wymagający precyzji i doświadczenia przysparza gospodarzom nie lada problemów. Jak mierzyć meble kuchenne? Dokładnie! Trzeba wziąć pod uwagę szereg informacji: gdzie są umieszczone drzwi i okna, przyłącza elektryczne, kaloryfer czy komin. Czy są wnęki, nierówności, jak wysoki jest sufit? Zatrudniając doświadczoną firmę, mamy pewność, że pomiar został przeprowadzony prawidłowo, a wszystkie dane zostaną uwzględnione w dokumentacji. Ekipa zajmie się też montażem kuchni na wymiar.
Gotowy zestaw mebli kuchennych - kiedy będzie lepszym rozwiązaniem?
Dysponujesz mieszkaniem o standardowym metrażu? Wówczas nie powinieneś mieć problemów z dopasowaniem gotowego zestawu mebli kuchennych z niemal dowolnego sklepu meblowego. Co jest głównym atutem tego rozwiązania? Kuchnia gotowa składa się typoszeregu modułów o określonych wymiarach, kolorach i konfiguracji, nie musisz więc martwić się o wybór poszczególnych elementów jak uchwyty. To pozwoli Ci zaoszczędzić czas, wiele nerwów i oczywiście pieniądze.
Gotowy zestaw mebli kuchennych czy kuchnie na wymiar? Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, pamiętaj, że kuchnia powinna być ergonomiczna czyli dopasowana do potrzeb Twojej rodziny, ale też odpowiednio rozplanowana. Pamiętaj o wyznaczeniu 5 stref kuchennych:
- strefę przechowywania żywności, w której bryluje lodówka i zamrażarka, ale też szafki na suche produkty spożywcze;
- strefę przechowywania naczyń, zatem kubków, sztućców, talerzy, misek;
- strefę zmywania, z nieodłącznym elementem czyli zlewem i zaraz obok niego umieszczoną zmywarką;
- strefę przygotowywania posiłków, czyli tzw. blat roboczy, na którym położysz deskę czy ustawisz robot kuchenny;
- strefę gotowania, w której główną rolę gra kuchenka mikrofalowa, płyta grzewcza i piekarnik.
Gdy wszystkie strefy znajdą swoje miejsce, możesz przystąpić do ozdabiania kuchni hodowanymi ziołami, dekoracyjnymi karafkami czy też ulubionymi kubkami. A jak wydzielić strefę kuchni od jadalni? Może za pomocą mebli? Ustaw na pograniczu tych dwóch pomieszczeń kredens dębowy lub drewniany stół do jadalni.
Mamy nadzieje, że znalazłeś odpowiedź na pytanie „Jak mierzyć meble kuchenne?”.
Staraliśmy się zebrać kilka najlepszych wskazówek i wytycznych, które sprawdzają się u wielu projektantów kuchni i ich wykonawców. Jeżeli udało nam się rozwiać Twoje wątpliwości i wchodzisz do kuchni z nową wiarą w sukces, to jesteśmy dumni. Teraz wybierz meble do jadalni, np. stół dębowy i krzesła. No właśnie! „Jak dobrać krzesła do jadalni? Sprawdź!”. A może warto wybrać mebel, który jednocześnie podzieli, jak i połączy kuchnię z jadalnia? W tej roli doskonale sprawdzi się kredens – „Jak wkomponować stary kredens? Sprawdź!”. Jeżeli powstała już zabudowa kuchni otwartej na salon, to warto zadbać o to, by nie zniszczyć aranżacji. Pomoże w tym nasz wpis „Jak zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami?”. A gdy masz już wymarzony zestaw mebli kuchennych i tych do jadalni – najwyższy czas na gotowanie „5 pomysłów na świąteczne słodkości – zrób je sama!”
Sprawdź inne artykuły na naszym blogu: