Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Wielogodzinne bujanie, noszenie na rękach, śpiewanie kołysanek, rozmowy, szepty i powolne odkładanie niemowlaka do łóżeczka, co kończy się lawiną łez i krzykiem? Jeżeli znasz ten schemat, to na pewno jesteś zmęczona i chciałabyś, aby proces usypiania trwał zaledwie chwilę. Jak to zrobić?

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Poznaj rozwiązanie problemu!

Pierwsze miesiące życia Twojego dziecka upływały na drzemkach, zabawie i rozpoznawaniu głosów, kolorów i zapachów? Żeby zaoszczędzić sobie zmartwień, postanowiłaś, że dziecko będzie spało z Wami, a teraz tęsknisz już za przestrzenią tylko dla siebie? Rozumiemy to. Jest to nie lada wyzwanie, ale nie uchronisz się przed tym. Jeżeli wciąż zadajesz sobie te pytanie „jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?”, to przychodzimy z pomocą. Kilka sprawdzonych tipów ułatwi Wam te „rozstania” na czas snu.

Dlaczego dziecko nie chce spać w łóżeczku?

Zanim przystąpisz do prób ułożenia dziecka w łóżeczku i pozostawiana go tam na całą noc, warto zastanowić się, dlaczego dziecko nie chce spać w łóżeczku. Odpowiedź okazuje się nie być jednoznaczna. Noworodek, przyzwyczajony do ciepła matki, bliskości i styczności z jej skórą szuka tego, aby poczuć się bezpiecznie i blisko. Im mniejsze jest dziecko, tym więcej tej troski i uwagi potrzebuje. Ponieważ dziecko na etapie kilku tygodni i miesięcy nie wyraża swoich potrzeb inaczej niż płaczem, to właśnie tak szuka tego rodzicielskiego ciepła.

Ciepła w sensie dosłownym również. W ramionach, na klatce piersiowej i przerzucone przez ramię niemowlę nabiera wyższej temperatury i to ona kojarzy mu się w bliskością. Po odłożeniu niemowlęcia do dużo chłodniejszego łóżeczka, dziecko orientuje się, że coś jest nie tak i wybudza się.

U starszych dzieci powody niechęci do spania w swoim łóżeczku mogą być różne. Może to być ekspozycja na głośną muzykę, oglądanie telewizji tuż przed snem, ekscytujące wydarzenia, które minęły lub nadchodzą nazajutrz lub zwyczajnie – wyobraźnia, która w okresie pierwszych lat życia jest niezwykle rozwinięta i może powodować lęki oraz koszmary.

Jak powinien spać noworodek w łóżeczku?

Bezpiecznie, długo i samodzielnie. To są Wasze cele na najbliższe miesiące z noworodkiem. Jak sprawić, aby dziecko pozwalało się odłożyć do łóżeczka i przesypiało kilka godzin? Może to być kwestia wyboru odpowiedniego łóżeczka. Łóżeczko dziecięce wyposażone w szczebelki owinięte warkoczem lub przeplecione innymi materiałami zapewni bezpieczeństwo dla główki i kończyn malucha. Najlepiej dobrać mu odpowiedni śpiworek, pościel, może przydać się tzw. Kokon, rożek lub banan, który otoczy dziecko niczym ramiona rodzica. Dobre będzie też towarzystwo – miękki kocyk, ulubiona maskotka czy gryzak pozwolą ukoić nerwy i dadzą poczucie bliskości.

Równie dobrze sprawdzi się etapowe oddzielenie dziecka od rodziców. Pierwszym krokiem w odpowiedzi na pytanie „jak nauczyć dziecko zasypiać w łóżeczku?” powinna być autorefleksja – może ponoszą nas nerwy, stresujemy się czymś i dziecko wyczuwa ten nastrój i to utrudnia mu zasypianie? Kolejnym krokiem są rozmowy i spokojne tłumaczenie, wyjaśnianie dziecku, dlaczego powinno spać samodzielnie. Koniecznym jest podtrzymanie Waszych pielęgnacyjnych i „dobranockowych” rytuałów. Czytanie książeczek, śpiewanie kołysanek ukoi dziecięce nerwy i stresy. Z czasem zacznij się oddalać do drzwi. Możesz początkowo przenieść się na fotel, a z czasem żegnać się z dzieckiem w drzwiach, zapewniając, że w razie potrzeby zawsze może do Was przyjść.

 

 

Czy warto i jak nauczyć dziecko zasypiać w łóżeczku?

Naukowcy są zgodni, że spanie z maluchem wspomaga jego rozwój emocjonalny i intelektualny. Maluch ma poczucie zaopiekowania, troski i bliskości, co jest ważne w okresie dzieciństwa. Dla rodziców jednak może być to w dłuższym okresie niepraktyczne i męczące, bowiem dziecko w trakcie snu wierci się i może przysporzyć rodzicom wielu siniaków. Przychodzi więc czas, że trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie „jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?”, bowiem rodzic, który śpi z dzieckiem, chciałby wrócić do swojego łóżka i spać bez pobudek. O ile powyższe triki sprawdzą się w przypadku noworodków i niemowlaków, tak starszym dzieciom często wystarczy spokojna rozmowa i urządzenie miejsca spania według pomysłu dziecka.

Mamy nadzieję, że wiele z naszych wskazówek przyczyni się do poprawy Waszych doświadczeń z usypianiem dziecka oraz zwiększaniem dystansu, pozwalającego wyspać się zarówno dziecku, jak i rodzicom. Jeżeli dotychczas dziecko spało u Was w sypialni, może warto zastanowić się nad wystrojem jego pokoju? W naszych wpisach podpowiadamy „Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli dziecięcych?”, „Meble dla niemowlaka – jak wybrać?”. Gdy pierworodne dziecię podrośnie, a Wy zdecydujecie się na kolejne potomstwo, warto poznać sposoby na aranżację pokoju dla rodzeństwa, które zebraliśmy we wpisie „Jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci?”.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium