Jak wyczyścić krzesło tapicerowane?

Jak wyczyścić krzesło tapicerowane?

Krzesła tapicerowane są eleganckie i komfortowe – to pewne. Problemy zaczynają się po jakimś czasie używania, gdy trzeba je wyczyścić. Czego użyć? Na jakie preparaty postawić? Coś naturalnego, a może chemiczne specyfiki? W naszym artykule zdradzamy najlepsze techniki czyszczenia tapicerki.

Jak wyczyścić krzesło tapicerowane? Odpowiadamy!

Wymarzyłaś sobie w jadalni lub salonie duży, rozkładany stół dębowy i tuzin krzeseł obitych na siedzisku tkaniną jednolitą lub z subtelnym wzorem? To wyobrażenie przemawia także do nas! Zanim się zdecydujesz, musisz wiedzieć, że czyszczenie tapicerki krzesła to nie lada wyzwanie. Sprawdzi się tutaj regularność, która zapobiegnie wcieraniu się brudu w głąb tapicerki, co najczęściej prowadzi do powstawania trwałych plam. Nadmierne czyszczenie, szorowanie, tarcie i używanie środków chemicznych również dadzą niepożądane efekty. Wprawdzie do czyszczenia nie zawsze wystarczy wilgotna ściereczka, a w zależności od rodzaju tkaniny należy powziąć odpowiednie kroki. Taki poradnik „jak wyczyścić siedzisko krzesła” przyda się również tym, którzy stali się posiadaczami takich modeli jakiś czas temu i chcą odświeżyć swoje meble. Co należy wziąć pod uwagę i jakie zastosować środki?

Jak czyścić krzesło tapicerowane? Jakich środków użyć?

Czyszczenie krzesła tapicerowanego rozpoczynamy od rozpoznania materiału, które wykorzystano do obicia mebla. Jak wyczyścić siedzisko krzesła ze skóry lub ekoskóry? Przetrzyj je lekko wilgotną ściereczką, która została zwilżona roztworem letniej wody i płynu do naczyń. Krzesło z siedziskiem materiałowym czyścimy na sucho – proszkiem lub sodą. Przy większych zabrudzeniach można zastosować roztwór wody i amoniaku (welur), lub wody i proszku do prania (len, wełna, bawełna).

Jako pierwsze polecamy delikatne, domowe sposoby, które nie wnikają tak głęboko w tapicerkę i nie naruszają jej struktury. Plamy z tłuszczu, błyszczyku lub kremu można usunąć z tapicerki meblowej za pomocą środków chemicznych lub… domowego sposobu! Wykorzystaj talk lub mąkę ziemniaczaną, zasyp świeżą plamę i zostaw na zabrudzeniu przez kilkanaście-kilkadziesiąt minut. W tym czasie proszek absorbuje tłuszcz z plamy, osadzony na powierzchni pył wystarczy odkurzyć, a później przetrzeć siedzisko wilgotną ściereczką. Zdarzyło Ci się zalać tapicerkę kawą lub winem? Przyda się tutaj kwasek cytrynowy lub soda oczyszczona zmieszana z odrobiną wody. Delikatnie pocieraj miejsce zalania i czekaj, aż plama zejdzie. Dzieci odkryły malowanie flamastrami i ciekawe wzory lądują wszędzie, również na tapicerce? Jak wyczyścić krzesło tapicerowane z dziecięcych rysunków? Zanim wyznaczysz karę za rozrabianie, usuń plamy… lakierem do włosów. Spryskaj nim mokrą gąbeczkę i delikatnie pocieraj miejsce zabrudzenia.

[product id="43, 555, 513, 291, 587,553" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak wyczyścić siedzisko krzesła?

Dopiero gdy domowe sposoby i rady naszych babć zawiodą, można posilić się detergentami. Pamiętaj jednak, że to często żrące substancje, które mogą uszkodzić tapicerkę, dlatego warto ich używać rozważnie. Na rynku dostępne są zróżnicowane preparaty do czyszczenia krzeseł tapicerowanych. najczęściej w postaci ściereczek nawilżanych, pianek i proszków. Ściereczki nawilżane to wygodne rozwiązanie, jednak niedostatecznie skuteczne, a czasem prowadzą do dalszego wcierania brudu w materiał. Swoje zastosowanie znajdą w przypadku tapicerek skórzanych i z ekoskóry. Pianki i proszki to jeden z najlepszych wyborów do czyszczenia materiałowych i skórzanych krzeseł. Absorbują brud i czyszczą dogłębnie krzesło tapicerowane, które później wystarczy dokładnie odkurzyć.

Czy już znasz odpowiedź na pytanie „jak wyczyścić krzesło tapicerowane”?

W naszym poradniku zebraliśmy większość wskazówek i metod czyszczenia tapicerki krzesła. Jeżeli odpowiadają na pytanie jak wyczyścić siedzisko krzesła tapicerowanego, to nasza misja została spełniona. Teraz pozostaje Ci sięgnąć do naszego bloga po kilka inspiracji związanych z aranżacją jadalni i salonu, w którym na dobre zagości stół z krzesłami. Przygotowaliśmy m.in. odpowiedź na pytanie „Jak dobrać krzesła do jadalni? Sprawdź!” oraz „3 wskazówki jak stworzyć przytulną jadalnię”. Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Ci zakup wymarzonego krzesła tapicerowanego.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium