Jak postarzyć meble

Jak postarzyć meble

Jak postarzyć meble?

Pytanie coraz częściej zadawane w ostatnim czasie. Odkąd do trendów wnętrzarskich wrócił styl rustykalny, a nowoczesne stodoły wyrastają jak grzyby po deszczu, to na pewno sam zastanawiałeś się, czy nie wprowadzić w domu małych zmian. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie jak postarzyć meble, to przygotowaliśmy mały poradnik, w którym nie tylko opowiemy o stylu rustykalnym i domowych sposobach na dodanie meblom lat, ale też podpowiemy jakich preparatów chemicznych użyć. Czy istnieją inne sposoby na postarzanie mebli? Farbami kredowymi, rozcieńczoną farbą akrylową lub roztworem domowym. Zachęcamy do lektury.

Styl rustykalny a postarzanie mebli

Niegdyś utożsamiany ze swojskimi, wiejskimi domkami na skraju lasu, dziś na dobre zagościł w centrach miast i uroczych kawalerkach - styl rustykalny ma niewątpliwy urok. W nim przede wszystkim liczy się natura, wyrażona w dużej liczbie roślin, ale też naturalnego drewna z widocznym usłojeniem i sękami. Przykładem tegoż może być dębowe krzesło do jadalni. Towarzysza temu naturalne materiały: len, bawełna, ale też wykonaną własnoręcznie ceramiką. Taka przestrzeń jest idealnym otoczeniem dla mebli, w których nie brakuje lat – mebli rustykalnych lub prowansalskich, a najlepiej takich z targu staroci, odpowiednio wypielęgnowanych i… postarzanych!

Model z odrapaną farbą, skrzypiącym zawiasem i odpadającym uchwytem to idealny mebel do pracy nad nim. Może został Ci jakiś regał lub komoda po dziadkach? Przewieź meble do warsztatu i przystąp do prac postarzania mebli. Zanim zaczniesz, należy wyczyścić mebel za pomocą rozpuszczalnika, szpachelki i papieru ściernego. Konieczne będzie zdrapanie farby i poddanie powierzchni szczotkowaniu. Wykorzystaj do tego szczotkę z twardym włosiem lub drucianego produktu. Nie martw się, w ten sposób nie zniszczysz struktury drewna, dodasz mu tylko kilku rys – a zatem lat i doświadczeń.

[product id="419, 438, 205, 215, 218,47" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak postarzyć meble bezpiecznie? Możesz wykorzystać do tego roztwór z wełny stalowej i octu jabłkowego. Przygotuj go w słoiku i odstaw na kilka godzin lub dni, aż do uzyskania pożądanego odcienia szarości. Teraz weź w dłonie pędzel (lub wyjętą z roztworu wełną) i pomaluj całość mebla. W ten sposób podkreślisz naturalne usłojenie drewna i nadasz mu charakteru.  Co, jeżeli chcesz dodać meblom lat, malując je na biało? Będziesz potrzebował rozcieńczonej białej farby akrylowej. Szybkimi ruchami pędzla rozprowadź farbę wzdłuż słojów. Nie martw się nierównym rysunkiem – o to właśnie chodzi, aby rozcierać produkt nierównomiernie.

A co myślisz o decoupage? Technika pochodząca z odległego, Dalekiego Wschodu, na dobre weszła do naszej codzienności i święci triumfy w zdobnictwie i wyrobach handmade. Przyklejanie poszczególnych warstw i pokrycie ich werniksem może dostarczyć wiele zabawy, ale też przysporzyć wiele pracy. Jeżeli więc liczysz na szybki efekt, postarzanie mebli tą metodą radzimy odpuścić.

Jak postarzyć drewno? Postarzanie mebli farbami kredowymi

Największą popularnością, ze względu na szybkie efekty, jest malowanie mebli specjalnymi farbami akrylowymi, które się przeciera, dokłada kolejną warstwę i znowu przeciera. Czy jest jakaś alternatywa i szansa na rozwikłanie zagadki jak postarzyć meble? Jasne! Postarzanie mebli farbami kredowymi daje świetne rezultaty. Farba ta odznacza się podwyższoną gęstością, co sprawdzi się przy malowania mebla wałkiem lub pędzlem. Smugi, które po nich zostają, ślady nakładania farby i jej kolejnych warstw ostatecznie da efekt starego, przedwojennego mebla. Kolory w różnym natężeniu, prześwity uwidaczniające słoje to coś, za co kochamy postarzanie mebli. Przy farbie kredowej uzyskujemy postarzenie drewna dzięki efektowi prześwitywania warstw farb w kolorach o różnym natężeniu. Pamiętaj, że farba kredowa po wyschnięciu matowieje, co dodatkowo tworzy efekt „starego, wypłowiałego” mebla, a o taki przecież chodzi, prawda?

Warto wspomnieć, że w sklepach możesz dostać stylizowane uchwyty i okucia, który dodadzą meblom charakteru sprzed wielu lat, a Twój dom zyska praktyczną i funkcjonalną ozdobę.

Jeżeli jednak nie zdecydujesz się na postarzanie mebli, możesz postawić na gotowe rozwiązania, które świetnie wkomponują się w rustykalne i prowansalskie wnętrza. Jednym z nich jest biała sosnowa skrzynia.

Czy już wiesz, jak postarzyć meble?

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik zainspirował Cię do pracy, przybliżył sposoby na to, jak postarzyć meble, np. postarzyć meble farbami kredowymi, drapaniem ich powierzchni, stosowania naturalnych „wcierek” i innych sposobów na to, jak postarzyć drewno. Jeżeli szukasz jednak inspiracji na urządzenie rustykalnej przestrzeni, to zapraszamy do wpisu „Rustykalne inspiracje w niewielkim wnętrzu” lub poradnika jak połączyć styl rustykalny z nowoczesnym, aby stworzyć przyjemne wnętrze „Nowoczesne wnętrza a rustykalny styl”. Jeżeli zdecydujesz się na zakup mebli drewnianych, to przychodzimy z pomocą. Pewnie zastanawiałeś się jak dbać o takie meble? Zebraliśmy wszystko we wpisie „Konserwacja mebli drewnianych w 5 krokach”.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium