Konserwacja mebli drewnianych w 5 krokach

Konserwacja mebli drewnianych w 5 krokach

Naturalne drewno to szlachetny i trwały materiał. Aby jednak móc się nim cieszyć przez długie lata należy zadbać o odpowiednią pielęgnację mebli.

Starzenie się drewna

Meble wykonane z naturalnego drewna są nie tylko funkcjonalne, ale stanowią też stylową ozdobę mieszkania. Widoczne na ich powierzchni słoje drzewne oraz delikatne sęki cieszą oko i nadają wnętrzu niepowtarzalny i klasyczny charakter. Aby jednak mieć pewność, że posłużą Ci one przez długie lata należy zadbać o odpowiednią konerwację mebli. Wynika to z faktu, że lite drewno podlega procesowi starzenia.

Starzenie się drewna jest procesem normalnym i nieuniknionym. Wraz z upływem czasu drewniane szafy, komody czy łóżka zmieniają nieco swój kolor, a sęki na ich powierzchni stają się bardziej widoczne. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby opóźnić ten proces lub po prostu chcesz mieć nad nim większą kontrolę, zastosuj się do kilku rad.

1. Używaj tylko delikatnych ściereczek

Powierzchnie mebli drewnianych są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego tak ważne jest, aby do ścierania kurzu nie używać szorstkich szmatek ani ostrych gąbek. Przecieraj drewniane blaty często, używając do tego jedynie wilgotnej, bawełnianej ściereczki lub ściereczki z mikrofibry. Dzięki temu unikniesz nieestetycznych zarysowań.

Pomocna rada: Zarysowania powstają również podczas odręcznego pisania. Dlatego pamiętaj, aby nie kłaść kartki bezpośrednio na blacie. Używaj do tego celu podkładek.

2. Unikaj detergentów i silnych środków czystości

Środki czystości, które stosujesz w kuchni lub łazience mogą okazać się zbyt mocne dla naturalnego drewna i w konsekwencji zniszczyć jego powierzchnię. Dlatego najlepszym wyjściem jest rezygnacja z detergentów na rzecz lekko zwilżonej wodą ściereczki.

Jeśli jednak zamierzasz stosować środki czyszczące upewnij się, że jest to preparat przeznaczony do pielęgnacji naturalnego drewna. Dzięki temu unikniesz odbarwień i plam. Aby jednak upewnić się, że nie zniszczysz mebla, przed naniesieniem preparatu na całą jego powierzchnię wykonaj test w niewidocznym miejscu.

[product id="575, 562, 419, 48, 116,125" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

3. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu

Drewno naturalne "pracuje" pod wpływem temperatury i wilgotności powietrza. Dlatego troska o optymalne nawilżenie powietrza i temperaturę ma wpływ na wygląd mebla i przebieg procesu starzenia. Zbyt wysoka temperatura oraz bardzo suche powietrze mogą przyczynić się do powstania pęknięć na powierzchni mebli.

Meble z drewna sosnowego są na to szczególnie narażone zimą, kiedy wilgotność powietrza drastycznie spada pod wpływem działania kaloryferów. Warto w tym czasie zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Pamiętaj też o tym, aby nie stawiać drewnianych komód czy krzeseł w pobliżu urządzeń grzewczych.

4. Nie narażaj mebli na promieniowanie słoneczne

Meble wykonane z naturalnego materiału jakim jest lite drewno nie powinny być narażone na bezpośrednie promieniowanie UV. Wynika to z faktu, że pod wpływem promieni słonecznych mogą się pojawić na ich powierzchni przebarwienia.

Jeśli mimo to Twoja komoda lub biurko stoi w nasłonecznionym miejscu, pamiętaj o tym, aby dość często zmieniać położenie znajdujących się na blacie przedmiotów. Dzięki temu nie pojawią się na nich plamy.

5. Ustaw meble na równym podłożu

Naturalne drewno to podatny i elastyczny materiał. Upewnij się zatem, że stawiasz meble na wypoziomowanym podłożu. W przeciwnym razie mogą się one odkształcić, ponieważ drewniane meble dopasowują się do podłoża. W tym celu możesz skorzystać z podkładek, które nie tylko wyrównają podłoże, ale również uchronią panele lub parkiet przed zarysowaniem. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą - producent mebli drewnianych Katmandu.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium