Nowoczesne wnętrza a rustykalny styl

Nowoczesne wnętrza a rustykalny styl

Czy można połączyć wiejskie, sielankowe klimaty z nowoczesnymi wnętrzami? Brzmi nierealistycznie, ale to naprawdę możliwe! Odpowiedzią jest styl nowoczesny rustykalny, który ze smakiem łączy w sobie zalety klasyki i nowoczesności. Skoro ustaliliśmy, że styl rustykalny w nowoczesnym wnętrzu jest możliwy, to teraz najważniejsze – jak to zrobić?

Styl rustykalny – co go charakteryzuje?

Nazwa „styl rustykalny”, a dokładniej przymiotnik „rustykalny” pochodzi od angielskiego słowa oznaczającego „wiejski”, „swojski”. Wnętrza urządzone w tym stylu to próba powrotu do prostoty tradycyjnych wiejskich domów i bliskości z naturą. Ale spokojnie - styl rustykalny nie jest zarezerwowany jedynie dla domów na wsi, w takim stylu śmiało możesz urządzić mieszkanie, a nawet kawalerkę. Co cechuje wnętrza i meble w stylu rustykalnym?

Poniżej przygotowaliśmy 3 podstawowe wyznaczniki:

Naturalne materiały, a więc przede wszystkim meble z litego drewna, które stanowią podstawę rustykalnego stylu. Im więcej widocznych na nich drewnianych słoi, tym lepiej. Meble z litego drewna w takich wnętrzach powinny iść w parze z przedmiotami reprezentującymi tradycyjne rzemiosło, a więc z naturalnymi tkaninami, ręcznie wykonaną ceramiką, czy innymi akcesoriami do domu typu handmade.
Świadoma konsumpcja, chodzi tutaj przede wszystkim o wykorzystywanie przedmiotów z drugiej ręki. Nie bój się różnorodności, ponieważ meble w stylu rustykalnym nie muszą być identyczne. Bardzo często wnętrza urządzone w tym stylu to połączenie nowoczesnych przedmiotów z tymi, które posiadamy po naszych bliskich – np. stara maszyna do szycia, drewniana toaletka w kontraście z telewizorem czy nowoczesną pralką.
Obecność roślin – styl rustykalny to przede wszystkim bliskość natury, dlatego zadbaj o to, by w Twoim domu nie zabrakło miejsca na kwiaty. Duży stół drewniany z bukietem świeżych kwiatów, rośliny w ceramicznych doniczkach, a także balkon pełen sezonowych gatunków – to właśnie jest prawdziwie rustykalny klimat!

[product id="576, 562, 434, 426, 411,417" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Meble z litego drewna w rustykalnych wnętrzach

Meble z litego drewna to zdecydowany wyznacznik rustykalnego wnętrza, który jednocześnie sprawia, że Twoje pomieszczenie będzie prezentować się pięknie przez lata. Drewniane meble są zdecydowanie trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne niż na przykład te wykonane z sklejki. Meble z litego drewna mogą być naprawdę drogie, jednak biorąc pod uwagę jakość, jaką prezentują – są warte swojej ceny. Dla osób, którym zależy na tańszym wyposażeniu wnętrza, polecamy meble z drewna sosnowego.

Zastanawiasz się, w jaki sposób możliwy jest styl nowoczesny rustykalny? Nie zastanawiaj się za długo, dlatego że wszystko, co dobre jest zazwyczaj wynikiem spontanicznych decyzji oraz pełnych gustu połączeń. Jeśli uwielbiasz styl rustykalny, ale równie bardzo zależy Ci na nowoczesnym wnętrzu – eksperymentuj, łącz elementy i nie bój się sięgać po różnego rodzaju inspiracje, które znajdziesz w sieci. Przykładowo: sypialnia w stylu rustykalnym może zostać wyposażona w duże drewniane łóżko i dla kontrastu nowoczesne komody drewniane z metalowymi elementami.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium