Koko, Lola, Muffin, Oreo, Lili, Fafik mają jeden mianownik – cztery łapy i długi ogon, a do tego mruczą i psocą. Koty, bo o nich mowa, to nasi towarzysze codzienności, ulubieni pupile, a często i członkowie rodzin. Jednak zanim się zdecydujesz na zakup lub przygarnięcie jednego z nich, warto zapoznać się z możliwymi konsekwencjami tej decyzji. Poza wszechogarniającym bałaganem, unoszącą się w powietrzu sierścią, kłaczkami upchanymi w kątach i rozrzuconym żwirkiem, może dojść do uszkodzenia ścian, podłóg i… mebli. Jak się przed tym ustrzec? Jak zabezpieczyć meble przed kotem? Przygotowaliśmy kilka rad, z których możesz skorzystać.
Ochrona mebli przed kotem - co robić, gdy pupil drapie meble?
Miał być typowym kotem „na kolanka”, a trafił Ci się prawdziwy urwis, który uważnie bada każdy mebel i testuje Twoją cierpliwość walcząc z firankami i dywanem? Tak, znamy ten temat. Na pewno zastanawiasz się, co odstrasza koty od drapania i czy istnieje skuteczna ochrona mebli przed kotem? Niestety, nie istnieją meble całkowicie odporne na drapanie, ale znamy kilka sposobów na to, aby aranżacja nie ucierpiała w znacznym stopniu. Po pierwsze, warto wybierać meble na metalowych nóżkach i stelażach. Koty gryzą najczęściej to, co jest w zasięgu ich pyszczka i łap, dlatego twardy materiał, jakim jest stal zniechęci pupila do podgryzania. Zupełnie inaczej byłoby w przypadku blendy, bywa najczęściej atakowana. Jeżeli jesteś na etapie wybierania mebli, to zwróć uwagę na aspekt nóżek. Za późno? Kupiłeś meble zabudowane do samej podłogi? Nic straconego! Wspólnie odpowiemy na pytanie, jak zabezpieczyć meble przed kotem. Ponieważ koty nie przepadają za zapachem i smakiem cytrusów, rozwiązaniem może być przetarcie mebli dedykowanymi ściereczkami o zapachu cytryny lub skropić miejsca olejkiem eterycznym o tym samym zapachu. Poszukaj w sklepie zoologicznym lub w sieci sprayów odstraszających psy i koty. Stanowią lepszy zamiennik do polecanego octu, który jednak swoim zapachem odstrasza nie tylko koty, ale i domowników i gości.
Jak zabezpieczyć krzesła przed kotem
Powiedzieliśmy sobie jak zabezpieczyć meble przed kotem, a teraz skupimy się na konkretnych meblach. Jeżeli mamy na wyposażeniu mieszkania stylowe krzesła na drewnianych nogach, to z pewnością warto się dowiedzieć, jak zabezpieczyć krzesła przed kotem i co odstrasza koty od drapania? Możesz wykorzystać naturalny repelent i pokryć nim nogi krzesła. Równie dobrze sprawdzi się też folia bąbelkowa i celofan, którym możesz owinąć nogi. Kot nauczony, że nogi są zabezpieczone i nieprzyjemne w kontakcie z pazurkami, nawet po zdjęciu zabezpieczeń nie będzie już zainteresowany. Inaczej sprawa wygląda w przypadku mebli tapicerowanych. Jeżeli w Twojej jadalni znajduje się np. krzesło z siedziskiem materiałowym, to warto spsikać cytrynowym aerozolem tkaninę lub, w ostateczności, nakryć krzesło kocem lub inną tkaniną, np. woskowanym płótnem, którego nie lubi kot.
Najlepiej jednak sprawdza się koci behawiorysta i cierpliwe uczenie kota, aby ochronić meble przed kotem. Po pierwsze, ilekroć zauważysz, że czworonóg drapie lub gryzie meble, odciągaj go od nich. Po jakimś czasie znacznie ograniczysz tę naturalną słabość i potrzebę ostrzenia pazurków. Oczywistym sposobem jest zakup drapaków, na których kot może się koncentrować oraz rozmaitych zabawek, którymi zajmiesz jego czas, zmuszając do rezygnacji z niszczenia mebli.
Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik odpowiedział na Twoje zmartwienia, jak zabezpieczyć krzesła przed kotem oraz bardziej ogólnymi, jak zabezpieczyć meble przed kotem. Zachęcamy do przeczytania naszych wpisów blogowych, poświęconych dbania o aranżacje, np. „Jak wyczyścić krzesło tapicerowane?”, „Co zrobić, aby kurz nie osiadał na meblach?” lub „Jak czyścić stół dębowy? Co robić aby nie uszkodzić drewna?”. A teraz życzymy przyjemnego popołudnia z Twoim pupilem!
Sprawdź inne artykuły na naszym blogu: