Czyszczenie stołu dębowego, czy generalnie mebli wykonanych z drewna, dla wielu wydaje się trudnym zadaniem. Nie ma się czego bać! Regularnie czyszczone i pielęgnowane drewno wraz z biegiem lat zyskuje coraz to lepszy wygląd! W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci, jak czyścić stół dębowy. Zapraszamy do lektury poniższego poradnika!
Czyszczenie stołu dębowego - jakich środków użyć?
Przede wszystkim na uwagę zasługują proste rozwiązania! Czyszczenie stołu dębowego może spokojnie odbywać się przy pomocy ściereczki delikatnie nasączonej wodą. Istotne jest jednak to, by nie była to ściereczka mająca chropowatą powierzchnię, a po prostu taka, która wykonana jest z bawełny czy mikrofibry. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że powierzchnia drewna nie zostanie uszkodzona. Oprócz zwykłej wody świetnie sprawdzą się również płyny dedykowane drewnianym powierzchniom – oprócz samego wyczyszczenia drewna odpowiednio go pielęgnują. Wiesz już, jak czyścić stół dębowy – przejdźmy teraz do rzeczy, których zdecydowanie nie należy robić dbając o pielęgnację drewnianych mebli!
Czy czyszczenie drewna sodą to dobry pomysł?
Zdecydowanie nie. Soda oczyszczona to świetny środek do czyszczenia wielu zabrudzeń między innymi w kuchni – przy jej pomocy pozbędziesz się kamienia w czajniku, czy zaschniętego lub przypalonego jedzenia na dnie garnka. Jednak czyszczenie drewna sodą to zdecydowanie zły pomysł. Możesz w ten sposób po pierwsze zniszczyć powłokę impregnującą drewno, a po drugie uszkodzić powierzchnię drewna. Czyszczenie drewna sodą jest więc rozwiązaniem, którego zdecydowanie należy unikać!
Dębowy stół do jadalni powinien być regularnie przecierany z kurzu, jednak istnieją również inne zasady, o których należy pamiętać w momencie, kiedy decydujemy się na posiadanie mebli wykonanych z naturalnego drewna. Meble drewniane, w tym właśnie dębowy stół, nie powinny znajdować się w miejscu, w którym narażone są na nadmiar wilgoci lub ciepła. Ustawienie stołu obok urządzeń grzewczych nie będzie dobrym rozwiązaniem. Podczas użytkowania stołu należy zaopatrzyć się w podkładki pod ciepłe kubki lub talerze, ponieważ pod wpływem ciepła na stole mogą pojawić się nieestetyczne odbarwienia. Co więcej – należy również zwracać uwagę na to, by na stole nie znajdowała się woda. Wszelkie mokre plamy należy od razu wycierać do sucha. Nadmierna wilgoć powoduje nieestetyczne wyginanie się drewnianych mebli. Przestrzeganie powyższych zasad oraz regularna pielęgnacja sprawiają, że meble drewniane mogą przez wiele lat zachwycać swoim wyglądem! W odróżnieniu do mebli z płyty, meble z naturalnego drewna wraz z upływem lat nieco ciemnieją, a charakterystyczna struktura drewna staje się bardziej widoczna na powierzchni mebla!
Podsumowując: jak czyścić stół dębowy? Najlepiej sprawdzi się do tego zwykła woda oraz delikatna ściereczka. Zastanawiając się nad tym, jak czyścić stół dębowy zdecydowanie należy odrzucić pomysł związany z czyszczeniem powierzchni stołu sodą oczyszczoną. To kiepski pomył, który może poskutkować uszkodzeniem powierzchni mebli.
Sprawdź inne artykuły na naszym blogu: