Co zrobić, aby kurz nie osiadał na meblach?

Co zrobić, aby kurz nie osiadał na meblach?

Nadmiernie osiadający kurz to nieodłączny problem pojawiający się w naszych domach. Co zrobić aby kurz nie osiadał na meblach albo by było go odrobinę mniej? W dzisiejszym wpisie poznasz domowe sposoby na kurz i dowiesz się, skąd on się bierze. Zapraszamy do lektury tekstu.

Skąd bierze się kurz na meblach?

Czasem wystarczy tylko tydzień, aby kurz na meblach znacznie osiadł i był widoczny gołym okiem. O tym, że nie wygląda to estetycznie, nie trzeba wspominać. Kurz na meblach może powodować ogromną frustrację, zwłaszcza jeśli nie masz czasu na regularne sprzątanie i ciągłe przecieranie kurzy.

Zanim przejdziemy do tego, co zrobić, aby kurz nie osiadał na meblach, przyjrzyjmy się bliżej temu, z czego składa się kurz. Co ciekawe, skład kurzu w każdym domu może się od siebie różnić. Na osiadający na podłodze oraz meblach kurz składają się: złuszczony naskórek ludzki, włókna z naszych ubrań, pyłki roślin oraz piasek lub pył, który wnosimy do domu z zewnątrz. Dużą rolę odgrywa również to, co „wlatuje” do naszych domów przez okna.

Co zrobić, aby kurz nie osiadał na meblach? Choć ta rada może się wydać banalna – postaw przede wszystkim na częste wietrzenie domu oraz spraw, by odkurzanie stało się Twoim regularnym nawykiem (min. raz w tygodniu). Kolejnym krokiem i sposobem na kurz na meblach jest zminimalizowanie ilości przedmiotów, które wystawione są na meblach, tj. książek, zdjęć i innych dodatków. Choć tworzą niesamowity klimat we wnętrzu, to wciąż pozostają największymi łapaczami kurzu! Warto więc wyposażyć swoje wnętrza w regały ze szklanymi drzwiami. Dzięki temu zaoszczędzimy ogromną ilość czasu, który poświęcilibyśmy na wycieranie książek z kurzu. Ponadto innym rozwiązaniem na kurz na meblach jest rezygnacja z dywanów oraz zasłon i firanek. Domowe sposoby na kurz uwzględniają również suszenie prania poza domem (np. na balkonie).

[product id="143, 119, 58, 310, 300,291" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]



O ile sam kurz nie jest bardzo szkodliwy, to w jego skład mogą wchodzić niebezpieczne dla naszego zdrowia substancje. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że kurz jest ogromnym problemem dla alergików, dla których jego nadmiar w pomieszczeniu może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Jednym ze skutków długotrwałego kontaktu z alergenem jest astma oskrzelowa.

Sposób na kurz na ciemnych meblach

Wiesz już, co zrobić, aby kurz nie osiadał na meblach, ale czy te same zasady będą dotyczyć ciemnych mebli? Kurz o wiele lepiej widoczny jest na ciemnych meblach i to jest ich zdecydowany minus. Czy istnieje jakiś sposób na kurz na ciemnych meblach? Zdecydowanie warto wziąć pod uwagę wskazówki zawarte w poprzedniej części artykułu. Drugim krokiem może być sięgnięcie po środki przeznaczone do drewnianych mebli o działaniu antystatycznym, tj. zapobiegającym osiadaniu kurzu. W przypadku mebla, jakim jest ciemny stół warto wziąć sobie do serca ogólną pielęgnację drewnianej powierzchni, tj. regularne przecieranie jej z kurzu oraz olejowanie jej w celu nadania jej blasku. Ciemna półka, na przykład ścienna, zawieszona wysoko nie wymaga aż tak wielkiej uwagi.

Jeśli powyższe wskazówki przedstawiające nie tylko sposób na kurz na ciemnych meblach, ale też innych powierzchniach, okazały się pomocne – koniecznie zajrzyj do pozostałych wpisów na naszym blogu!

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium