Jak unowocześnić boazerię? Czy warto zostawić ją w domu?

Jak unowocześnić boazerię? Czy warto zostawić ją w domu?

Boazeria – must have ubiegłych dekad. Można powiedzieć, że ten retro styl miał w sobie to coś. Nie był przez wszystkich lubiany, ale miał ogromną popularność w latach naszego dzieciństwa. Dzisiaj na myśl o niej masz ciarki zażenowania? Nie musi tak być! Dzisiejszy wpis udowadnia, że boazeria może prezentować się naprawdę gustownie.

Jak unowocześnić boazerię? Czy warto zostawić ją w domu?

Była dosłownie wszędzie – na klatce schodowej w domu, w przedpokoju, salonie i kuchni. Niektóre mieszkania były w niej skąpane. Boazeria, bo o niej mowa, to drewniane panele ułożone jeden obok drugiego, zdobiące fragment lub całą ścianę, a nierzadko również sufit. Dzisiaj nie przypomina już tej z dawnych lat. Dzisiaj do jej wykonania wykorzystuje się boazerię fornirowaną, MDF, PVC lub surowe deski. Sposób mocowania? Owszem, pionowy, ale coraz częściej też poziomy i po skosie. W jej montażu, kolorystyce i materiałach ogranicza Cię tylko fantazja. W tym wpisie przeprowadzimy Cię po stylach boazerii, możliwościach renowacji boazerii oraz sposobach na to jak unowocześnić boazerię oraz czym pomalować starą boazerię.

Boazeria jest już passe? Przeciwnie, wraca do łask! Sprawdź, jak odnowić boazerię

Myślisz, że boazeria to ciąg drewnianych, olejowanych paneli, bezmyślnie ułożonych na ścianie? Otóż nie! Zmienisz zdanie, gdy poznasz boazerię angielską, która pomoże Ci uzyskać elegancki wystrój wnętrza, którego nie powstydziła się nawet arystokracja. Zatem na pytanie jak unowocześnić boazerię lub po prostu jak odnowić boazerię, odpowiedź może być prostsza niż myślisz.

Najbardziej podobną do dawnej boazerii jest boazeria panelowa z MDF. Ale co zrobić, żeby odciąć się od dawnego stylu? Wystarczy, że zamiast układania listwy po listwie możesz ułożyć poszczególne panele w większą kompozycję, w których czuć świeżość, lekkość i powiew powietrza – mogą stanowić niejako ramy dla fragmentów ściany w tym samym, bądź innym kolorze od górnej części. Ten rodzaj nazywamy boazerią płycinową. Boazeria kasetonowa z kolei jest jeszcze bardziej ozdobna, tworzą ją wypukłe, prostokątne panele przedzielone pionowymi szprosami. Na rynku jest jednak znacznie więcej rodzajów boazerii i lamperii. Nawet największe markety budowlane dysponują szeroką ofertą listewek, szprosów i paneli, idealnych do wykończenia ścian w ten sposób. Jeżeli na suficie zamontuje rozety lub listwy przysufitowe, stworzysz zupełnie inny charakter, wydawałoby się znajomego już efektu, boazerii.

[product id="215, 197, 46, 41, 523,511" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Czym pomalować starą boazerię?

Pamiętaj, dzisiaj boazeria nie musi mieć naturalnej sosnowej kolorystyki, przytłaczającej mahoniowej barwy, ale oczaruje się feerią możliwości. Może stanowić jednolity kolor z tłem – ścianą, jak również kontrastować z nią. Najczęściej wybiera się białą farbę, dzięki czemu boazeria zyskuje zupełnie inny wygląd i odmieni charakter wnętrza, doda mu nowoczesności. Dzięki temu wpisze się we wnętrza prowansalskie, skandynawskie, rustykalne, a nawet new york. Natchnęliśmy Cię do zmian? Super!

Zatem jak unowocześnić boazerię szybko, tanio i samodzielnie? Przystąpić do renowacji boazerii i pomalować ją! Zastanawiasz się, czym pomalować starą boazerię? Zanim przystąpisz do malowania niezbędne będzie zdarcie wierzchniej warstwy z dotychczasowych paneli. Niestety – renowacja boazerii to długa i mozolna praca, ale niezbędna do dalszych działań. Szlifierka w dłoń i starannie ściągnij wierzchnią warstwę wosku, farby lub lakieru. Tak przygotowane podłoże możesz pokryć olejem, transparentnym lakierem – pozwalając tym samym uwodzić naturalną kolorystyką i strukturą drewna. Możesz też pokusić się o emalię akrylową do powierzchni drewnianych, która zapewni dobre krycie, wytrzymałą warstwę, a przy tym schnie stosunkowo szybko. Jeżeli wciąż nie przekonuje Cię ilość włożonej pracy, mamy powiedź. Farba kredowa pozwoli zastosować ją bezpośrednio na boazerię, bez konieczności jej matowienia i szlifowania. Owszem, kosztuje słono, ale pozwala uzyskać dowolny efekt pełnego krycia, cieniowania i przecierania.

Jeżeli wiesz już jak unowocześnić boazerię, w jaki sposób przeprowadzić renowację boazerii, to z pewnością masz już za sobą pierwszy krok. Przed Tobą wybór konkretnych materiałów, farby i zebranie wszystkich niezbędnych narzędzi. Zniechęcony? Niepotrzebnie! W kilka dni zupełnie odmienisz wygląd ścian w swoim domu, stworzysz eleganckie wnętrze, gotowe do jego wyposażenia. Na tle boazerii drewnianej w kolorze naturalnej sosny doskonale wygląda skrzynia sosnowa biała lub wąska szafa do przedpokoju. Czy wiesz jaki zgrany duet stworzą też z białym odcieniem boazerii? Przekonaj się!

Nie sposób pominąć fakt, że boazeria, choć wydaje się być reliktem przeszłości, z powodzeniem może ozdobić nowoczesne, rustykalne wnętrza, a niektórzy zaryzykowaliby i wprowadzili je do wnętrz rodem z ciepłej Prowansji. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak urządzić takie wnętrza, przychodzimy z pomocnymi wpisami: „Style we wnętrzu – jaki jest Twój ulubiony?”, „Rustykalne inspiracje w niewielkim wnętrzu”, „Nowoczesne wnętrza a rustykalny styl”. Jeżeli mowa o teksturach, fakturach i materiale, to zebraliśmy kilka informacji we wpisie „Różne materiały, wzory i tekstury w aranżacji wnętrza – jak łączyć?”. W podobnym tonie, doradzamy „Jakie kolory pasują do drewna?”. Mamy nadzieję, że wyposażony w kilka rad i wskazówek, urządzisz mieszkanie swoich marzeń. Z boazerią czy bez?

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium