Kup w przeciągu:

Wnętrze w stylu hygge

Wnętrze w stylu hygge

Już od jakiegoś czasu oczy wielu zwrócone są w stronę jednego z najszczęśliwszych narodów świata, a mianowicie Danii. Duńczycy inspirują nas pod wieloma względami – duńskie aranżacje wnętrz mają wielu zwolenników, miłośnicy architektury zachwycają się infrastrukturą miejską i przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami, inni - stylem życia, więc i nieodłącznym jego elementem, czyli hygge.

Czym jest hygge?

Chyba największy urok tego słowa wynika z faktu, że nie sposób opisać go jednym słowem po polsku. Mowa tu o dobrym nastroju, uczuciu beztroski i spokoju, a także błogości. Hygge lub używany także przymiotnik tego słowa – hyggelig, w życiu Duńczyków obecny jest wszędzie – nawet w jedzeniu, jednak wspomniany wcześniej stan najłatwiej jest osiągnąć w domowym zaciszu. Słowo to w bardzo szerokim ujęciu oznacza dobrostan, a moda na hygge narodziła się z potrzeby odnalezienia spokoju w pędzącej rzeczywistości.

Aranżacja wnętrza w stylu hygge

Czymś, co przede wszystkim charakteryzuje wnętrza w stylu hygge jest przytulność. Jak ją zatem uzyskać? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów.

  • Koce i poduszki – wszelkie miękkie tkaniny bez wątpienia dodadzą przytulności niejednemu wnętrzu. Rozłożone na kanapach lub fotelach umożliwią wygodny i przyjemny odpoczynek – przecież hygge to nie tylko wygląd, ale i odczucia.
  • Naturalne drewnostyl skandynawski, więc i styl hygge to umiłowanie prostoty i natury, dlatego meble z naturalnego drewna są nieodłącznymi elementami pomieszczeń urządzonych w tym stylu. Drewniane szafy i komody w naturalnym kolorze to surowy akcent, który pięknie przełamują dodatki.
  • Klimatyczne oświetlenie – przytulności dodaje także miękkie światło, które pada z różnych punktów. We wnętrzach, w których króluje hygge, rezygnuje się z punktowego oświetlenia zastępując je światłem rozproszonym. Królują lampy stołowe, kinkiety, a także (co nie bez znaczenia) zapachowe świece. Odpoczynek w takich okolicznościach to idealny sposób na spędzenie chłodnych jesiennych wieczorów.
  • Kącik do odpoczywania – tego na pewno nie może zabraknąć! Wygodny fotel z podnóżkiem i stolik kawowy, a do tego ulubiona książka i gorąca czekolada tuż przy kominku – kto z nas nie marzy o takich wieczorach?
  • Ceramika – zwłaszcza ta ozdobna i nieoczywista. Ozdobne kubki to coś, czego nie może zabraknąć, gdy będziesz odpoczywać w wygodnym fotelu. Skup się także na dobrych jakościowo doniczkach, ponieważ rośliny doniczkowe od zawsze uzupełniają wnętrza w stylu skandynawskim.
  • Drewniany regał na książki, a na nim ulubieni autorzy i tytuły. Hygge nieobce jest kolekcjonowanie dobrych książek, do których można często wracać. I niech nie zmyli Cię słowo kolekcjonowanie – każdy Duńczyk potrafi to robić umiejętnie. Minimalizm w posiadaniu książek to przede wszystkim pozostawianie przy sobie dobrych książek, do których na pewno wrócimy.

Hygge to nie tylko styl, ale i filozofia życia zakładająca pewną zmianę współczesnych nawyków wynikających z życia w ciągłym pędzie. Odpoczywanie zgodne z filozofią hygge zakłada unikanie nadmiaru informacji i zachęca, by zbliżyć się do natury oraz pielęgnować rutynę. Hygge czy też hyggelig (przymiotnik) powinno wprowadzać nas w stan harmonii pozwalając zapomnieć o codziennych zmartwieniach.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą - producent mebli drewnianych Katmandu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium