Jak usunąć rysy z białych mebli? Czy to możliwe?

Jak usunąć rysy z białych mebli? Czy to możliwe?

Kupując nowe meble, chcesz, aby były funkcjonalne i eleganckie. Gdy je wybierasz, kierujesz się ich designem i chcesz podkreślić nimi styl wnętrza. Jednak zdajesz sobie sprawę, że codzienne użytkowanie może sprawić, że stracą swój pierwotny blask. Tak się dzieje z każdym rodzajem mebli, jednak uszkodzenia na białych widoczne są najbardziej. Czy można im zapobiec? A jeśli już powstaną, czy można je zlikwidować? Jeśli tak, to w jaki sposób? Jak usunąć rysy z białych mebli?

Rysy na meblach — przyczyny powstawania oraz rodzaje

Do powstania rys na meblach może dojść na wiele różnych sposobów. Najczęściej jednak spowodowane one są niewłaściwą pielęgnacją i przesuwaniem przedmiotów po ich powierzchni. Na przykład wtedy, gdy przestawiasz ramkę ze zdjęciem, czy wazon, bez ich podnoszenia, lub wtedy, gdy do czyszczenia używasz szorstkiej gąbki czy suchej szmatki. Dlatego pamiętaj, że stosując te proste metody, jak zwilżenie miękkiej ściereczki wodą i przestawianie rzeczy stojących na meblu z ich unoszeniem pozwoli Ci uniknąć problemów z rysami. Jeśli jednak już do nich dojdzie, warto wiedzieć, jak się ich pozbyć.

Zanim podpowiemy, jak usunąć rysy z mebli, warto wiedzieć, że sposób ich wykonania ma kluczowe znaczenie dla pozbycia się rys z ich powierzchni. Rysy na meblach lakierowanych wymagają użycia innych metod niż te powstałe na meblach laminowanych czy z drewna.

[product id="190, 39, 115, 57, 143,452" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak usunąć rysy z mebli? Sprawdzone sposoby

Szukając w Internecie sposobów na pozbycie się rys z mebli, możesz trafić na rady dotyczące użycia kredek, wosków do drewna czy nawet pocierania rys orzechami. Jednak o ile są one w stanie zamaskować drobne zarysowania na powierzchni mebli drewnianych, to nie poradzą sobie z zadrapaniami i uszkodzeniami na powierzchni białych mebli. Zatem jak usunąć rysy z białych mebli?

Usuwanie rys z mebli lakierowanych

W przypadku mebli lakierowanych na mat lub wysoki połysk najlepszym sposobem na zlikwidowanie zarysowań jest użycie specjalnego pisaka, którym dokładnie wypełnisz głęboką pojedynczą rysę. Jeśli uszkodzenia dotyczą większej powierzchni, to lepiej natomiast sprawdzi się pasta do mebli na rysy. Taka specjalna pasta polerska wypełni także drobne ubytki, które na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne, ale można je dostrzec pod światłem.

Sposoby na zarysowania mebli laminowanych

Nieco trudniejsze może okazać się usuwanie rys z mebli laminowanych. Chociaż uszkodzenia na ich powierzchni powstają w ten sam sposób co na meblach lakierowanych, to ich konstrukcja jest bardziej wymagająca. O ile do ukrycia pojedynczych rys wystarczy Ci specjalna kredka lub wosk, to z większymi uszkodzeniami poradzić sobie jest trudniej. Tutaj pasta do mebli na rysy się nie sprawdzi. Do usuwania zadrapań, powstałych wskutek szorowania, przesuwania przedmiotów po powierzchni i niewłaściwego czyszczenia należy wówczas użyć specjalnej żywicy poliestrowej.

Chociaż wiesz już jak usunąć rysy z białych mebli, to najlepiej zapobiegać ich powstawaniu. Nie potrzeba wiele, by chronić komody, szafki, czy stoliki przed uszkodzeniami. Wystarczy, że będziesz unosić rzeczy, które na nich stoją, przestawiając w inne miejsce oraz czyścić fronty i korpusy w odpowiedni sposób, a Twoje meble dłużej zachowają swój świeży wygląd.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium