Meble kolonialne - czym cechuje się ten styl?
Chociaż na rynku królują meble utrzymane w skandynawskim lub nowoczesnym stylu, nie brakuje zainteresowanych zupełnie inną stylistyką. To właśnie wielbiciele niecodziennych rozwiązań, naturalnych i egzotycznych materiałów oraz pozbawionych zdobień uczynili meble kolonialne obiektem pożądania. Może trafią też w Twój gust? Chcesz się dowiedzieć czym się wyróżnia styl kolonialny i jak wyglądają meble orientalne? Sprawdź nasz przegląd modnych dodatków, dopełniających wystrój kolonialny.
Wystrój kolonialny - podstawowe cechy
Styl kolonialny, jak możesz się domyślać, pochodzi od kolonializmu, czyli podbojów ziem afrykańskich i azjatyckich przez kolonizatorów z Ameryki i Anglii. Sam styl odnosi się do architektury i mebli, które powstały na terenach kolonii angielskich w XIX wieku i w koloniach amerykańskich w XVIII wieku. Jest dokładnie tym, co w czasach podbojów ziem wyróżniało się najbardziej. Przywożone z „cywilizowanych krajów” meble okazały się nie być odporne na wilgoć i klimat Afryki lub Azji, dlatego korzystano na szerszą skalę z wyrobów lokalnych rzemieślników. Dlatego w późniejszych latach surowce ściągane z krajów południa, zachwyciły mieszkańców tych odległych miejscowości. Dlatego miesza się tutaj wiktoriańska elegancja i klasyka z materiałami takimi jak heban, palisander czy rattan.
Przez lata styl kolonialny rozwijał się i ukierunkowywał w dwa różne nurty. Pierwszym z nich jest trend obozowy, bazujący na bardzo prostych i lekkich sprzętów z bambusa lub wikliny. Początkowo użytkowane przez wojsko i myśliwych, na dobre odnalazły się w domach. Należy zestawiać je z elementami lnianymi, jedwabiem i płótnem, które możesz wykorzystać na zasłonach, poduszkach i pledach. Główną rolę mogą grać tutaj egzotyczne rośliny lub dodatki przywiezione z dalekich krajów. Nieco odmienną stylistykę ma styl plantatorski, w którym znajdą miejsce masywne, drewniane meble oraz równoważące plecionki z rattanu oraz lekkie tkaniny. Ten styl lubi zaskakiwać, dlatego zamiast lamp sufitowych lub w ich towarzystwie można tu spotkać wiatraki, instrumenty i ozdoby plemienne oraz inne dekoracje z kości słoniowej. Styl plantatorski nie może obyć się bez dużych wiklinowych skrzyń, które kiedyś wykorzystywano do przewozu rzeczy.
Nie sposób odnieść się do przeważającej kolorystyki barw ziemi i natury, zatem wszelkie odcienie brązu, beżu, bieli, czerni, żółci, czerwieni i pomarańczy. To właśnie na takie kolory i ich mix zwróć uwagę, dobierając poszewki na poduszki, dywany, zasłony i inne tekstylia. Nie brakuje też imitacji zwierzęcych wzorów więc zebry, lamparcie cętki i plamy rodem z afrykańskich żyraf, odważnie wprowadzaj do wnętrza. A jakie są meble kolonialne?
Meble orientalne i inne elementy wystroju
Wśród ofert sklepów internetowych i stacjonarnych możesz z łatwością dostrzec meble kolonialne. Czym się wyróżniają? Ponadczasową stylistyką łącząca klasykę z orientalnym wzornictwem. Zwróć uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Zamiast sosny lub dębu wybierany jest tu drewno egzotyczne, takie jak tek, palisander czy mango. To właśnie odpowiednio dobrane drewno sprawia, że meble są wytrzymałe i trwałe na lata. Przy tym cechują się ciekawym usłojeniem, innym niż znane dotąd materiały europejskie. Solidny materiał towarzyszy masywnej konstrukcji, bowiem pogrubiane boki i dekoracyjne listwy na frontach wyróżniają meble kolonialne spośród innych. Pamiętaj, że nie musisz urządzać wnętrza w 100% kolonialnego, ale możesz z niego czerpać jak najwięcej. W nurcie orientalnym i kolonialnym możemy zaproponować kolekcję Toskania, która już w samej nazwie kryje magię dalekich regionów. Solidne meble to też linia Gialo, w której nie brakuje skrzyni, charakterystycznej dla stylu kolonialnego.
Oprócz stylowych mebli orientalnych warto przystanąć na chwilę, omówić jakie dodatki i materiały wpisują się w wystrój kolonialny. Nie może zabraknąć tutaj naturalnych tkanin takich jak len, wiklina czy bawełna.
Mamy nadzieję, że znasz już cechy charakterystyczne stylu kolonialnego oraz potrafisz wskazać na ekspozycji meble kolonialne. Zachęcamy do testowania różnych rozwiązań i stworzenie dopasowanej do Twoich potrzeb kompozycji. Może przyda się kilka wskazówek do urządzania prawdziwie funkcjonalnego pomieszczenia? Sprawdź nasze wpisy blogowe: „Pokój w stylu boho - czyli jaki? Przeczytaj o cechach stylu boho!”, „Serce domu – drewniany stół” i „Jaki kwiat do salonu wybrać? Jakie rośliny są modne?”.
Sprawdź inne artykuły na naszym blogu: