Jak urządzić biblioteczkę w domu? Ciekawe rozwiązania na aranżację pokoju bibliotecznego

Jak urządzić biblioteczkę w domu? Ciekawe rozwiązania na aranżację pokoju bibliotecznego

Jak urządzić biblioteczkę w domu? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i wielkości posiadanej kolekcji. Jedne osoby mają niezliczoną ilość książek, które chcą ułożyć tematyczne bądź pogrupować wedle wielkości i koloru. Inne z kolei mają niewielki zbiór, który jest dla nich bardzo cenny i chcą znaleźć dla niego wyjątkowe miejsce we własnym domu lub mieszkaniu. Poznaj kilka inspiracji i znajdź idealny dla siebie pomysł na bibliotekę domową.

Mała biblioteczka w domu – jak powinno wyglądać pomieszczenie dla mola książkowego?  

Wymarzone pomieszczenie dla mola książkowego powinno zapewniać spokój oraz odpowiednią ilość miejsca do przechowywania wszystkich posiadanych książek. Dodatkowo warto zadbać o przytulną atmosferę, gdyż w takim wnętrzu najlepiej czyta się powieści i opowiadania. Oczywiście ważne są wysokiej jakości meble o wysokiej trwałości, które wytrzymają duże obciążenia. Dodatkowo warto zadbać o wygodny fotel, najlepiej z podnóżkiem, i o odpowiednie oświetlenie. Istotne jest również zadbanie o to, aby wnętrze było suche i przewiewne dla dobra książek, a najcenniejsze z nich warto przechowywać w przeszklonym regale i tym samym chronić je przed kurzem, wilgocią i zniszczeniem.

 

 

Pomysł na bibliotekę domową

Niezależnie od tego, czy masz możliwość zaaranżowania przestronnego kącika czytelniczego, czy też gdy mała biblioteczka na poddaszu to jedyne rozwiązanie, w poniższej części artykułu z pewnością znajdziesz idealny pomysł na bibliotekę domową.

  • Jak urządzić biblioteczkę w domu o dużym metrażu?

Wielkometrażowe pomieszczenia to idealna przestrzeń na zaaranżowanie kącika dla mola książkowego. O ile mała biblioteczka w domu wymaga pomysłowości i kreatywności podczas aranżacji, tak w dużym pomieszczeniu w zasadzie można działać bez ograniczeń. Warto zatem wykorzystać duży regał dębowy lub kilka i wiele półek. Ponadto, poza meblami przeznaczonymi do przechowywania książek, w dużej biblioteczce domowej można również znaleźć miejsce na wygodny fotel i stolik kawowy – będzie to idealna oaza dla wielbiciela książek, w której się zrelaksuje w spokoju i skupi na kolejnych rozdziałach.

  • Jak urządzić biblioteczkę w domu, w którym brakuje miejsca

Mała biblioteczka w domu to żaden problem, oczywiście po wykorzystaniu każdego zakamarka. W małometrażowych pomieszczeniach może brakować miejsca na pokaźne kolekcje książek, jeśli zdecydujemy się na standardowe rozwiązania. Dużo lepszym wyborem w takim przypadku będzie wykonanie mebli na wymiar, dzięki którym każdy kąt zostanie w pełni wykorzystany, co zwiększy funkcjonalność wnętrza. Świetnie sprawdzą się także nieszablonowe półki, ułożone pod różnym kątem, aby zapewniły jak najwięcej miejsca do przechowywania książek. Niekiedy są znacznie lepszym i praktyczniejszym rozwiązaniem niż regały, które zajmują więcej przestrzeni.    

  • Jak urządzić biblioteczkę w domu z poddaszem?

Biblioteczka na poddaszu to spore wyzwanie, jednak nie warto się zniechęcać. Skośne ściany utrudniają aranżację i często meble w standardowych rozmiarach nie sprawdzą się na poddaszu. W takim przypadku równie dobrze sprawdzą się meble zaprojektowane na wymiar, z wzięciem pod uwagę dokładnych wymiarów pomieszczenia. Miejsce na książki można znaleźć na regałach, w dobrze opisanych pudełkach, w meblach, które pełnią rolę siedziska i schowka. Warto wykorzystać każdy dostępny zakamarek.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium