Jak rozpoznać gatunek drewna na meblu? Jaki gatunek drewna jest najlepszy?

Jak rozpoznać gatunek drewna na meblu? Jaki gatunek drewna jest najlepszy?

Musisz wiedzieć, że każde drewno ma inne cechy i właściwości, które decydują o trwałości mebli i sposobie ich pielęgnacji. Istnieje kilka sposobów na zidentyfikowanie gatunku drewna na meblu. Jednym z nich jest spojrzenie na wzór słojów, drugim na kolor drewna, a trzecim na jego teksturę. Najlepiej jednak określisz gatunek drewna, wykorzystując te wszystkie trzy metody razem. Zatem jak rozpoznać gatunek drewna na meblu? Jaki gatunek drewna jest najlepszy?

Jak rozpoznać gatunek drewna na meblu?

W produkcji mebli wykorzystuje się różne gatunki drewna, które wyróżniają się określonymi cechami. Popularne są meble z drewna dębowego i sosnowego, ale także z innych gatunków. Producenci używają takich rodzajów jak jesion, orzech, buk czy brzoza. Zastosowanie konkretnych gatunków do wyrobu określonych rodzajów mebli nie jest przypadkowe. Solidne meble, potrzebują trwałego materiału, odpornego na różne warunki i łatwego w pielęgnacji. Jak rozpoznać gatunek drewna na meblu?

Nie trzeba wykonywać specjalistycznych badań, by rozpoznać jakiego drewna użyto w produkcji danego mebla. Stosując połączenie trzech prostych metod, o których piszemy powyżej, pozwoli określić, z jakiego drewna powstał dany mebel. Spojrzenie na wzór słojów, kolor drewna i jego strukturę jest kluczowe w identyfikacji.

Najczęściej używanym drewnem w produkcji mebli jest dąb europejski. Ten gatunek cechuje się szeroką paletą barw od beżowej po jasnoszarą. Wyróżniają go wyraziste słoje, zwykle o brązowej barwie. Jego desenie są jednak delikatne a przyrosty dość szerokie. Dlatego tekstura mebli, wykonanych z dębu jest mało sękata

Weźmy pod lupę także drewno sosnowe. Jego barwa jest lekko żółta, kremowa, a słoje często przybierają różne kształty. Co więcej, na niewielkiej desce może być ich całkiem sporo. Drewno sosnowe charakteryzuje się także sporą ilością sęków o ciemniejszych odcieniach. Dzięki temu jego tekstura jest bardzo ciekawa i nadaje meblom wyrazistości. Czy meble z tego drewna są trwałe? Wiesz już, jak rozpoznać gatunek drewna na meblu, ale jakie drewno na meble jest najlepsze?

[product id="38, 595, 400, 376, 340,331" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jakie drewno na meble jest najlepsze?

Najlepszy gatunek drewna do mebli zależy od tego, czego szukasz. Jeśli chcesz mieć trwały mebel, to twarde drewno, takie jak dąb lub klon czy fińska sosna, jest dobrym wyborem. Jeśli chcesz mieć mebel, który jest łatwy w pielęgnacji, wtedy wybierz miękkie drewno, takie jak cedr lub sosna pospolita.

Najczęściej stosowanym drewnem w produkcji stołów, krzeseł, czy łóżek jest dąb europejski. Wyróżnia go wysoka twardość, a co za tym idzie odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jednak drewno dębowe nie należy do łatwych w obróbce, a co za tym idzie, meble, jakie z niego powstają, mają zwykle prosty design. Inaczej niż te z miękkiego drewna sosnowego.

Chociaż sosna nie jest tak twarda, jak dębina, to zdecydowanie łatwiej jest ją ciąć i szlifować. Dlatego można z niej tworzyć meble o ciekawych kształtach i wzorach, pasujące do różnych stylów. W ofercie Meble Katmandu używamy sosny fińskiej, która rośnie w trudnych warunkach. Drewno to jest niezwykle odporne na duchotę i mróz, dzięki czemu nie przeszkadza mu różnica temperatur, do jakiej dochodzi w naszym klimacie. Meble z takiej sosny mogą przetrwać długie lata.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium