Kup w przeciągu:

Dom czy mieszkanie - w co lepiej zainwestować?

Dom czy mieszkanie - w co lepiej zainwestować?

Dom czy mieszkanie? To pytanie, które dość często zadajemy sobie, gdy planujemy inwestycję związaną z tym, gdzie zamieszkamy. Mieszkanie w domu jak i w bloku może nieść wiele korzyści, ale również każda z opcji posiada swoje wady. W co lepiej zainwestować? W jakich okolicznościach dobrze stawiać na mieszkanie w mieście, a kiedy inwestycja w nowy dom jest o wiele bardziej rozsądniejsza?

Ceny domów i mieszkań

Zakup domu, a zwłaszcza jego budowa jest z reguły droższą inwestycją, jednak nie zawsze musi być to reguła. Wystarczy spojrzeć na duże miasta – tam ceny mieszkań osiągają ogromne kwoty. W takich przypadkach bardzo często cena zakupu domu, a nawet jego budowy może okazać się korzystniejsza (z perspektywy czasu). Oprócz kosztów bardzo istotną kwestią jest również miejsce naszej pracy oraz posiadanie samochodu.

Dom czy mieszkanie?

Przyjrzyjmy się kilku kwestiom. W koszt domu należy także wliczyć naszą regularną pracę w jego utrzymanie. Mowa tu o dodatkowych obowiązkach, z którymi nie muszą się zmagać osoby mieszkające w mieszkaniach. Utrzymanie domu to nie tylko wnętrza, ale też dbanie o ogród, koszenie trawy latem i wiosną, a także odśnieżanie zimą. Poza tym, wyjazdy na wakacje bardzo często okazują się dodatkowym stresem dla osób mieszkających w domach. Zamiast odpoczynku, pojawia się ciągły strach o dobytek.

W obecnych czasach i rosnących cenach bardzo często decyzja o zakupie domu lub mieszkania to kwestia naszych preferencji. Jeśli trudno Ci się zdecydować, zastanów się nad poniższymi kwestiami:

  • Czy lubisz żyć w zgiełku miasta czy preferujesz ciszę oraz prywatność? To drugie zdecydowanie zyskasz zamieszkując w domu.
  • Jak wygląda Twoja praca? Czy możesz dojeżdżać? Praca zdalna jest idealnym rozwiązaniem, jeśli marzy Ci się dom! Jednak nie musisz się martwić – jeśli wybierzesz dom w miejscowości ościennej dużego miasta, możesz liczyć na całkiem dobrze rozwiniętą komunikację publiczną (pociąg, autobus).
  • Planujesz dzieci? Ile? Czy metraż mieszkania pozwoli Ci na wygodne wychowywanie dzieci? Bardzo często mieszkanie w domu sprzyja wychowywaniu dzieci – na wsi panuje cisza i spokój, jest też większa dostępna ilość miejsca.
  • Czy kiedykolwiek mieszkałeś/aś w domu? To pozornie nieistotne pytanie. Bardzo często jednak osoby, które nigdy nie mieszkały w domu mogą mieć problemy z przyzwyczajeniem się do wszystkich obowiązków wynikających z jego posiadania (ogród, odśnieżanie itd.).
  • Czy mam czas i chęci, by zaangażować się w budowę domu? Bardzo często bywa tak, że budowa domu to ciągłe oczekiwania, ustalenia, niejasności. Wybierając tę opcję musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ bardzo dużo kwestii nie zależy od Ciebie. Jednak aktualnie możesz budować dom i nie martwić się zbytnio wybierając developera, który postara się przygotować projekt domu idealnie dostosowany do Twoich potrzeb.

Podsumowując – decyzja o zakupie domu lub mieszkania, oprócz kosztów, zależy w dużej mierze od osobistych preferencji, a także sytuacji życiowej, w której aktualnie się znajdujemy.

Producent mebli drewnianych Katmandu zaprasza do zapoznania się z ofertą. Zapraszamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium