Jak ustawiać meble w pokoju?

Jak ustawiać meble w pokoju?

Ustawienie mebli ma decydujący wpływ na to, jak ostatecznie wygląda wnętrze. To, w jaki sposób meble są usytuowane decyduje o tym, czy pomieszczenie jest przestronne i funkcjonalne lub wręcz przeciwnie – ciasne i niepraktyczne. W dzisiejszym wpisie znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak ustawić meble w pokoju.

Ustawianie mebli w pokoju dziennym nie musi być trudne

Fakt, że ustawienie mebli może mieć decydujący wpływ na to, jak wizualnie odbieramy wnętrze wcale nie powinno powodować u Ciebie poczucia, że jest to coś trudnego. Wręcz przeciwnie – w większości przypadków każdy z nas intuicyjnie jest w stanie zadbać o ustawienie mebli w salonie czy dowolnym wnętrzu. W tym wpisie zwrócimy uwagę nie tylko na ustawienie mebli w pokoju dziennym, ale też pochylimy się nad tym jak ustawić meble w sypialni. Na samym początku warto zwrócić uwagę na kilka ogólnych wskazówek dotyczących tego, jak ustawiać meble w pokoju. Wskazówki dotyczą ustawienia drewnianego biurka, komód, szaf, regałów, stołu czy łóżka. Znajdziesz je poniżej:

• Biurko w pokoju do pracy lub w pokoju dziecka powinno być ustawione prostopadle lub równolegle do okna, co zapewni odpowiedni dostęp światła. Dzięki temu osoba korzystająca z biurka nie zasłania sobie własnym ciałem światła. Do drewnianego biurka warto dobrać jeszcze lampkę, która zapewni światło padające z góry.

• Drewniana komoda powinna stać równolegle do ściany. Jeśli w Twoim pomieszczeniu znajdują się dwa kolory ścian (np. jasna i ciemniejsza) to dopilnuj, by na ścianie ciemnej pojawiła się komoda w jaśniejszym odcieniu drewna lub białym. Komody do salonu warto dobierać w gotowych zestawach, dzięki temu zyskasz spójny i estetyczny wygląd całego pomieszczenia.

• Ustawienie szafy najczęściej przysparza najwięcej problemu, zwłaszcza jeśli mowa o szafie wolnostojącej. Aby prezentowała się dobrze, powinna stanąć na większej ścianie. Taki typ szafy nie sprawdzi się jednak w niewielkich i ciasnych wnętrzach.

• Wśród częstych pytań jak ustawić meble w pokoju pojawiają się pytania dotyczące regałów. Najczęściej stawiamy regały równolegle do ściany lub w kącie (w przypadku regałów narożnych). Istnieje też na rynku bardzo dużo regałów, które mogą sprytnie podzielić pomieszczenie. Przykładem tego są m.in. regały otwarte.

• Innym, dość częstym problemem, jest to jak ustawiać niektóre meble w pokoju, zwłaszcza stoły drewniane. To w dużej mierze zależy od kształtu i wielkości stołu. Stoły okrągłe sprawdzą się w większych wnętrzach i mogą stać tak naprawdę w dowolnym miejscu, nawet na środku. Stoły kwadratowe lub prostokątne to idealne rozwiązanie dla niewielkich wnętrz. Można je ustawić przy ścianie krótszym lub dłuższym bokiem, w zależności od ilości dostępnego miejsca.

Sprawdź nasze meble do salonu:Jak ustawić meble w sypialni? W powyższych przykładach nie wspomnieliśmy o łóżku. Zgodnie z zasadami feng shui łóżko nie powinno być skierowane w stronę drzwi. Najlepiej, by był do niego dostęp od każdej strony. Już kiedyś pisaliśmy artykuł o tym, jak ustawić meble w sypialni, dlatego koniecznie do niego zajrzyj, jeśli ciekawi Cię świadoma aranżacja sypialni!

Pokój dzienny, czyli inaczej salon, to miejsce przeznaczone nie tylko do odpoczynku, ale również przyjmowania gości. Warto więc, by było to miejsce przytulne i estetyczne. Za to w dużej mierze będzie odpowiadać odpowiednie ustawienie mebli w pokoju dziennym. Meble, bez których ciężko wyobrazić sobie salon, to przede wszystkim wygodna kanapa oraz drewniany stolik kawowy. Ten duet to nie tylko sposób na idealny odpoczynek, ale też odpowiednie miejsce na przyjęcie gości na popołudniową kawę lub herbatę. Kanapa salonowa najczęściej ustawiana jest na dłuższej ścianie salonu, a naprzeciwko niej stoi lub wisi telewizor. Takie usytuowanie jest najczęstsze, jednak zdarza się również, że kanapa w salonie stanowi pewnego rodzaju granicę między dwoma strefami. Takie ustawienie mebli w salonie pozwoli stworzyć strefę odpowiadającą jadalni (za kanapą można drewniany stół i krzesła).

 

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu: 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium