Jak upiąć zasłony? Co zrobić z za długą firanką?

Jak upiąć zasłony? Co zrobić z za długą firanką?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na proste, transparentne firany i kontrastujące z nimi ciemne i ciężkie zasłony czy wzorzyste firany zestawione z gładkimi zasłonami, a nawet jeżeli zdecydujesz się na połączenie gładkich firan z odważnymi wzorami na zasłonie musisz wiedzieć, że ostateczny charakter wnętrzu nada ich upięcie. W dzisiejszym wpisie „Jak upiąć zasłony? Co zrobić z za długą firanką?” postaramy się przedstawić kilka modnych upięć i trików, które pozwolą odświeżyć wygląd okien, a zatem i wnętrza oraz na jego optyczne powiększenie. Podejmiemy też próbę odpowiedzi na pytanie jak mierzyć firanki i co zrobić, gdy okażą się za długie? Firanki i zasłony dają niewiarygodnie wiele możliwości. Spróbuj sam przetestować kilka naszych rozwiązań lub poszukać swoich.

Jak mierzyć firanki?

Aby uniknąć aranżacyjnego faux pas, to postaraj się odpowiednio przygotować kilka narzędzi. Przede wszystkim rozwijany centymetr, za pomocą które odmierzysz niezbędną szerokość i długość firany. Dobrze byłoby, gdybyś dysponował już gotowym karniszem, zawieszonym w odpowiednim miejscu, wówczas łatwiej Ci będzie dokonać niezbędnych pomiarów.

Przechodząc już do kwestii tego, jak mierzyć firanki. Materiał mierzymy od żabki do miejsca, w którym chcemy, żeby się zakończyła. Zazwyczaj uznaje się, że firany krótkie sięgają parapetu i kończą się 1,5 cm nad nim lub do 10 cm poniżej. W przypadku firan długich przyjmujemy, że powinny kończyć się ok. 1-2 cm nad podłogą. Możesz też ułożyć je na podłodze lub drapować, wówczas musisz zmierzyć odległość podłoga – szyna, i dodać ok. 5 – 20 cm. W przypadku materiału na tzw. szelkach odpowiednią długość ustalisz poprzez pomiar odległości od górnej krawędzi karnisza. Podobnie jest w przypadku firan na przelotkach. Pamiętaj o zakładzie i przeznacz na niego min. 10 cm (optymalnie 20 cm). Co zrobić, jeżeli mamy za długie firanki? Możesz je po prostu założyć tuż przy żabkach, pamiętaj, aby to zrobić od strony okna, inaczej oszpecisz całą aranżację.

Jak upiąć firany?

Gdy już zmierzyłaś okno i wiesz, jakiej długości firany i zasłony potrzebujesz, czas dobrać odpowiedni materiał. W przypadku firan najlepiej sprawdzają się organtyna, szyfon, markizeta, które świetnie się układają i łatwo je zebrać w ładne upięcia. Zasłony mogą być zwiewne, lekkie lub dla odmiany bardzo ciężkie. Jeden i drugie z powodzeniem zagoszczą na Twoim karniszu.

[product id="457, 438, 426, 413, 407,160" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Przechodząc już do odpowiedzi na pytanie jak upiąć zasłony i zaprezentowania możliwych wariantów. Zaczniemy omawiać te najłatwiejsze, które są subtelną aranżacją okna z prostymi zasłonami, które możesz dowolnie zmarszczyć. Ale czy na pewno dowolnie? Radzimy przyjąć jeden z trzech typów marszczeń: bazowe w stosunku 1:1, klasyczne zakładki 1:2 bądź na obfite marszczenia o stosunku 1:3. Ten ostatni model sugerujemy wybrać wówczas, gdy dysponujesz dużym, szerokim oknem, wówczas nie przytłoczysz wnętrza.

Możesz też zebrać zasłony po obu stronach i zastosować metalowe haczyki, chwosty lub materiałowe podwiązki. Tutaj ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Możesz wybrać dekoracyjne podwiązki z dodatkami (drewniane serca, biżuteryjne elementy czy koraliki). Możesz wybrać je na zasadzie monochromii, w tym samym kolorze i stylu co zasłona lub wręcz przeciwnie, dodać nieco charakteru, stawiając na wzorzyste modele. To jak mocno podepniesz tkaninę, zależy tylko od Ciebie - zacisk chwostów da się swobodnie regulować. Jak upiąć zasłony, jeżeli zdecydujesz się też upiąć firany? Najbezpieczniej pokusić się o identyczne podpięcie.

Jak upiąć firany, aby doskonale prezentowały się na dużym i małym oknie? Jeżeli chodzi o upięcie firan, popularnym i subtelnym wykończeniem jest firana typu woda. To zwyczajowe określenie na delikatne drapowania, które układają się w girlandy. Towarzyszyć im może żabot lub muszla, czyli dodatkowy fragment materiału wiszący na środku okna. Tutaj jednak sprawdzi się zasada „mniej znaczy więcej”, w myśl której nie warto popadać w przesadę zdobień.

W wielu katalogach wnętrzarskich mogłeś zauważyć upięcie firany z jednej strony okna. Te rozwiązanie sprawdzą się w przypadku drzwi balkonowych.

W tak zaaranżowanej przestrzeni brakuje tylko jakiegoś kwiatka lub rośliny zielonej oraz stylowego mebla. Tutaj doskonale sprawdzi się witrynka biała lub praktyczna komoda.

 

Temat firan nie jest dla nas nowy. Podejmowaliśmy go we wpisie „Mieszkanie bez firanek – czym je zastąpić?”. Jeżeli więc zdecydowałeś się nie wieszać firanek, to podsuwamy kilka pomysłów jak stworzyć przytulne wnętrze za pomocą tekstyliów: „Jak nadać Twojemu wnętrzu charakteru – magia dodatków”, „Jak często zmieniać pościel? Podpowiadamy jak zadbać o porządek w sypialni”. Faktury i tekstury mogą się różnić nie tylko na kolorowych poszewkach, makramach lub wazonach i lampach, ale też meble drewniane są różnorodne. Pochylamy się nad tym tematem we wpisie: „Różne materiały, wzory i tekstury w aranżacji wnętrza – jak łączyć?”. Mamy nadzieję, że tworzone przez nas kompendium wiedzy, przybliży Cię do aranżacji marzeń, a na pewno odpowie na pytanie jak upiąć zasłony i jak upiąć firany – kierować się spójnością czy kontrastem?

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium