Jak często zmieniać pościel? Podpowiadamy jak zadbać o porządek w sypialni

Jak często zmieniać pościel? Podpowiadamy jak zadbać o porządek w sypialni

Sypialnia jest miejscem odpoczynku i snu, podczas którego nasze ciała się regenerują. Dobór odpowiedniego łóżka oraz materaca jest kluczowy, jeśli zależy Ci na zdrowym i efektywnym śnie. Skoro mowa o zdrowiu – jak często wymieniasz pościel w łóżku? To właśnie w niej rozwijają się bakterie, grzyby oraz roztocza, które są groźnymi alergenami. W tym wpisie dowiesz się, jak często zmieniać pościel oraz jak utrzymać czystość w sypialni.

Jak często prać pościel?

Pościel należy zmieniać i prać minimum raz na 2 tygodnie. To absolutne minimum, a naukowcy zajmujący się zdrowiem i snem zalecają zmianę pościeli częściej, nawet raz w tygodniu. Istnieją też czynniki, które powinny wymuszać na nas częstszą zmianę i pranie pościeli. Mowa między innymi o nadmiernym poceniu się w nocy, spaniu nago, czy posiadaniu zwierząt. Zmiana pościeli raz w tygodniu zalecana jest również w sypialniach alergików. Niedopilnowanie tej kwestii może wiązać się z konsekwencjami zdrowotnymi osoby uczulonej.

Jeśli czytasz ten artykuł uważnie, to z pewnością widzisz, że nasze rady dotyczą prania pościeli, a nie tylko poszewki na nią! Oczywiście pranie poszewki minimum raz w tygodniu jest bardzo ważne, ale pamiętaj też, że to właśnie w pościeli rozwijają się niebezpieczne grzyby i bakterie, o czym większość z nas zdaje się niestety zapominać. W lecie, czyli w okresie upałów, warto zainwestować w lnianą poszewkę na pościel, która zapobiegnie nadmiernemu poceniu się w nocy.

Wiesz już, jak często zmieniać pościel i jak często ją prać. Pościel najlepiej prać w ciepłe dni rano, by od razu zdążyła wyschnąć. Wystarczy proszek do białego prania, pachnący płyn do płukania i pranie w minimum 40 stopniach. Taka temperatura wystarczy, by zabić grzyby i bakterie.

Sprawdź meble z naszej oferty:

lozko-biale-z-drewna-belluno-elegante

sosnowe-lozko-z-drewna-biala-bejca-toskania

biale-sosnowe-lozko-z-drewna-toskania

Jak utrzymać czystość w sypialni?

Jak dbać o łóżko?Ten wpis poświęciliśmy nie tylko temu, jak często prać pościel, ale również tematowi: jak utrzymać czystość w sypialni. To bardzo ważne, jeśli zależy Ci na efektywnym śnie oraz bezpiecznym dla zdrowia otoczeniu. Wiesz już, jak często zmieniać pościel i ją prać. Czy wiesz, jak inaczej możesz utrzymać czystość w sypialni? Zacznijmy od ramy łózka – należy ją regularnie przecierać z kurzu. W szczególności białe łóżka do sypialni powinny być regularnie czyszczone, by zapobiec ich żółknięciu. Zadbaj również o czystość materaca wietrząc go minimum 2 razy w miesiącu. Nie zapominaj również o praniu pokrowca pod materac, a jeśli jeszcze nie posiadasz nakładki na materac, koniecznie się w nią zaopatrz! Chroni ona materac przed niespodziewanymi zabrudzeniami i pomaga wydłużyć jego żywotność. Jeśli bardzo zależy Ci na dbaniu o materac, odwracaj go regularnie i upewnij się, że drewniany stelaż pod materacem zapewnia mu odpowiednią wentylację. Te działania pozwolą Ci na użytkowanie materaca przez znacznie dłuższy czas!

Czy po lekturze dzisiejszego wpisu wiesz już, jak często prać pościel i dbać o sypialnię? Kieruj się naszymi wskazówkami, a gwarantujemy, że przestrzeń w Twojej sypialni będzie czystsza i bezpieczniejsza dla Twojego zdrowia!

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium