Jak odnowić drewniany stół?

Jak odnowić drewniany stół?

Jak odnowić drewniany stół?

Dzięki wysokiej trwałości materiału, z którego powstają drewniane meble są elementem wyposażenia mieszkania służącym swoim właścicielom długie lata. Nawet jeśli są już niemodne czy zniszczone, warto poświęcić trochę czasu i dać im drugie życie. W końcu meble z drewna z drugiej ręki nadal są na topie. Świetnie wpasowują się one także w popularny obecnie styl vintage i eklektyczny, które bazują m.in. na łączeniu różnych estetyk oraz "nowego ze starym". Zastanawiasz się, jak odnowić stół? Szczególnym wzięciem cieszą się wiekowe stoły z drewna, których renowacja jest tematem dzisiejszego wpisu. Odnowienie stołu to ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu i możliwość nauki czegoś nowego, przy wykorzystaniu małych nakładów finansowych. Kto wie, może w toku całego procesu odnajdziesz nową pasję? Dowiedzmy się zatem, jak odnowić drewniany stół.

Zalety drewnianych stołów

Najpierw jednak kilka faktów. Choć drewniany stół nie jest najtańszym elementem wyposażenia salonu czy jadalni, warto w niego zainwestować, ponieważ z pewnością posłuży nam przez długie lata. Meble wykonane z tego materiału to nie tylko klasyka i piękny wygląd, który wpasuje się w każde wnętrze, ale i jakość oraz trwałość. Jeśli pozwalają nam na to nasze fundusze, warto sprawdzić ofertę nowych drewnianych stołów i rozważyć zakup jednego z nich, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu i unikniemy ewentualnych pomyłek przy jego samodzielnej renowacji. Natomiast w przypadku, gdy nas na niego nie stać lub po prostu chcemy sprawdzić się w nowej roli, warto wziąć pod uwagę zakup starego mebla wymagającego odnowy. Tutaj z pewnością zaoszczędzimy sporo gotówki i spędzimy ciekawie czas.

Czy odnowienie stołu jest problematyczne?

Renowacja stołu jest stosunkowo prosta i nie powinna sprawiać wiele problemów, tym bardziej jeśli jest to stół drewniany. Ten rodzaj materiału jest dosyć wdzięczny, jeśli chodzi o pracę z nim. Łatwo się go szlifuje, wchłania wszelkiego rodzaju oleje, farby, lakiery i bejce. Więcej uwagi i pracy wymagają meble wykonane ze sztucznych tworzyw typu sklejki czy płyty MDF. O tym, na co warto zwrócić uwagę przy renowacji stołu drewnianego wspominamy w kolejnych akapitach.

Odnawianie drewnianego stołu krok po kroku

Do renowacji drewnianych mebli można przystąpić na dwa sposoby. Mimo tego, że rezultat prac w obu sytuacjach jest diametralnie inny to ich zakres oraz poszczególne kroki nie różnią się od siebie. W pierwszym przypadku skupiamy się na odświeżeniu wyglądu mebla poprzez usunięcie z niego starej warstwy lakieru lub farby. Następnie stosujemy odpowiednią impregnację przy użyciu środków konserwujących w taki sposób, aby nie zakryć tego, co najpiękniejsze w drewnianych elementach - rysunku słojów. Jeśli jednak nie zależy nam na zachowaniu tradycyjnego wyglądu drewna, możemy spróbować drugiego sposobu polegającego na pokryciu farbą całego mebla lub jego elementów. Od czego zaczyna się renowacja stołu drewnianego? Poniżej wskazówki, jak się za to zabrać.

1. W pierwszej kolejności warto odpowiednio przygotować miejsce, w którym będziemy pracować. Jeśli mamy taką możliwość, nie przeprowadzajmy renowacji w pomieszczeniach mieszkalnych. Podczas szlifowania w powietrzu będzie unosić się mnóstwo pyłków, co nie tylko skutecznie zabrudzi nam mieszkanie, ale jest także szkodliwe dla zdrowia. Podobnie jest z oparami z farby czy lakieru. Z tego powodu najlepszym miejscem będzie prawdopodobnie garaż lub po prostu przestrzeń na zewnątrz - każda z opcji gwarantuje dopływ świeżego powietrza, co jest kluczowe przy takich pracach.

2. Drugi krok skupia się na pozbyciu się warstwy lakieru lub farby. Jest to kluczowy element całego procesu, ponieważ od staranności jego wykonania zależy efekt końcowy i to, jak długo się on utrzyma. Można to zrobić przy pomocy specjalnych środków chemicznych czy narzędzi, choć świetnie sprawdzi się także zwykły papier ścierny, jeśli usuwamy lakier. W przypadku farby warto jeszcze przed samym szlifowaniem pozbyć się jej szpachelką lub przy użyciu odpowiednich preparatów. W obu sytuacjach kluczowe jest skupienie i precyzja po to, żeby uniknąć powstania na stole z drewna nieestetycznych dziur.

3. Następnie zajmujemy się oczyszczaniem powierzchni stołu. Odpylamy go przy pomocy wilgotnej ściereczki, a potem drewniany stół należy przetrzeć, dzięki czemu pozbędziemy się kurzu i delikatnych zabrudzeń.

4. Zadbaj o ochronę drewna - na tym etapie możesz dokładnie obejrzeć drewniany stół i sprawdzić, czy nie posiada ubytków, które trzeba wypełnić. Najlepiej zrobić to masą szpachlową przeznaczoną do drewna. Co więcej - ten etap to też dobry czas, żeby zabezpieczyć drewno przed szkodnikami (np. kornikami). W tym celu oceń przede wszystkim dokładnie jego stan. Jeśli zauważysz świeże ślady ich obecności, warto udać się do sklepu w celu zakupu odpowiednich preparatów chemicznych.

5. Konserwacja drewna to kluczowy element na ostatnim etapie procesu pt. "Jak odnowić stół?". Pokryj mebel warstwą bejcy lub olejobejcy, żeby wyrównać odcień drewna oraz podkreślić jego naturalną strukturę i uwidocznić słoje. Użyj do tego środków odpowiednich dla tego materiału oraz pędzla z naturalnym włosiem. Jego nadmiar możesz usunąć ściereczką, gdy już wniknie w strukturę drewna. Ostatnim już krokiem jest pokrycie stołu farbą - można jednak pominąć ten krok, jeśli zależy nam na naturalnym wyglądzie mebla.

Renowacja stołu drewnianego a rodzaj drewna

Nowicjusze w tematyce odnawiania drewnianych mebli mają często problem już na etapie planowania działań, ponieważ istnieje u nich wątpliwość co do zastosowania standardowych kroków renowacji wyposażenia z różnych rodzajów drewna. Warto więc poznać, czym się każdy z nich charakteryzuje.

Biorąc pod lupę np. drewno sosnowe warto wiedzieć, iż ma ono dobrą sprężystość i jest łatwe w obróbce. Cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia, dzięki czemu wykorzystywany jest w wielu obszarach branży meblarskiej. Podobnie jest w przypadku drewna bukowego i dębowego, które dodatkowo są bardzo trwałe. Mahoń także jest wdzięcznym rodzajem drewna, z którym nie ma problemu przy obróbce - łatwo się spaja i poleruje. Jego charakterystyczną cechą jest fakt, iż wspaniale podkreśla swój kolor dzięki powierzchni politury.

Czy każdy z nich zmusza nas do zastosowania innego podejścia? Czy kolejne etapy odrestaurowywania wyglądają inaczej w zależności od typu drewna? Okazuje się, że niekoniecznie. Przykładowo pokrywanie farbą mebli z sosny wygląda tak samo, jak malowanie tych z jesionu. Jedyny wyjątek stanowią stoły, szafy czy inne sprzęty powstałe z drewna egzotycznego typu cedr czy merbau. Wynika to z wysokiej zawartości garbników znajdujących się w nich, co przy zbyt intensywnym nasłonecznieniu i dużej wilgotności może doprowadzić do plam garbnikowych (zaciągów słonecznych) drewna. Jest to wada drewna polegająca na jego ciemnym zabarwieniu w postaci plam widocznych na czołach. Sama renowacja tego typu drewna nie będzie się właściwie różniła od zakresu prac wykonywanych np. na drewnie sosnowym. Niemniej jednak, chcąc mieć pewność, że odnowienie pójdzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami, warto zweryfikować, czy producent farby, którą chcemy wykorzystać dopuszcza jego stosowanie na drewnach egzotycznych.

Jednym z kluczowych kroków związanych z odnowieniem stołu drewnianego jest wspomniane wyżej staranne wyczyszczenie go ze starych warstw farby czy lakieru (oczywiście jeśli był poprzednio malowany) lub - w przypadku mebli z surowego drewna - wyblakłej i poszarzałej cienkiej nawierzchni. Chcąc usunąć zniszczony lakier najlepiej skorzystać ze szlifierki oscylacyjnej lub taśmowej, jeśli nie mamy dostępu do takich narzędzi nada się również papier ścierny. Jeśli odnawiany mebel wykonany jest z litego drewna (np. dębowego, sosnowego) wstępne szlifowanie powinno odbyć się za pomocą papieru o granulacji ok. 100, następnie można ją sukcesywnie zwiększać do 200.

Renowacja stołu drewnianego to temat, w przypadku którego warto zwrócić uwagę także na dobór odpowiedniego wosku do rodzaju drewna. Woskowanie to praktyka służąca zabezpieczeniu mebli przed wilgocią szeroko stosowana w przemyśle meblarskim. Różne typy wosku sprawdzą się do różnych materiałów. Do surowego drewna najlepiej nadają się woski w płynie, ponieważ dobrze wnikają w głąb. Z kolei odnowienie stołu drewnianego pokrytego politurą wymaga wosku w formie pasty, który jest bardziej twardy.

Jak odnowić biały stół?

W tym przypadku przebieg renowacji nie różni się niczym od tego, co zostało przedstawione wyżej. Jeśli biały stół to Twoje małe marzenie to na pewno warto spróbować stworzyć taki samodzielnie przy pomocy rozpisanych tutaj wskazówek. Na pewno dużą zaletą takiego mebla jest jego klasyka i lekkość, jaką wprowadza do każdego wnętrza. Biały stół można zestawić z krzesłami o różnych kolorach lub wzorach, które razem stworzą ciekawą przestrzeń jadalną.

Jaki stół do jadalni?

Urządzając jadalnię, warto zadbać o pojawienie się w niej stołu, który będzie w 100% odpowiadał naszym potrzebom i gustom. Jeśli posiadasz dużą rodzinę lub Twój dom jest miejscem, gdzie ciągle przebywają goście - z pewnością potrzebujesz dużego stołu, który pomieści wszystkich. Stoły do jadalni mogą obierać różne kształty i faktury, jednak najważniejsze jest to, żeby był on przede wszystkim funkcjonalny. Miłośnikom częstych spotkań z bliskimi, polecamy drewniany stół z dostawkami. Do nowoczesnych wnętrz świetnie sprawdzą się także stoły dębowe, które posłużą ich właścicielom długie lata.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium