Przewaga mebli z drewna nad meblami z płyty

Przewaga mebli z drewna nad meblami z płyty

Na rynku dostępne są zarówno meble z litego drewna jak i meble z płyty. Wiadomo, że pierwsza opcja kojarzy się często z wysoką ceną i ekstrawagancją. Ale dlaczego tak naprawdę meble z litego drewna królują nad meblami z płyty? Ten wpis powstał z myślą o tych, którzy ciągle zastanawiają się jeszcze nad wyborem pomiędzy meblami z naturalnego drewna a tymi z płyty.

Meble – jak się je tworzy?

Lite drewno, płyta fornirowana (wiórowa) oraz płyta MDF (fornirowana lub foliowana) to trzy podstawowe surowce, z których wykonuje się meble. Wspomniane surowce różnią się między sobą. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o wygląd, ale również o ogólną odporność na uszkodzenia i inne czynniki zewnętrzne.

Meble z naturalnego drewna

Zacznijmy od najdroższej, lecz jednocześnie najbardziej opłacalnej na dłuższą metę opcji. Chodzi oczywiście o meble z litego drewna. Cena mebli wykonanych z naturalnego drewna waha się w zależności od wykorzystanego gatunku surowca (np. sosna, dąb, buk) i tego jak mebel jest wykończony. Drewniane meble są przede wszystkim ekologiczne, starczają na lata i nadają pomieszczeniu szczególnego klimatu. Przykładowo meble dębowe posiadają na swojej powierzchni charakterystyczny rysunek słoi, który z biegiem lat nadaje meblu jeszcze większej szlachetności. Nie da się również ukryć faktu, że w pomieszczeniach, w których znajdują się meble drewniane występuję charakterystyczny zapach drewna. Co więcej każdy mebel – np. szafa, drewniana komoda czy stół są niepowtarzalne. Meble drewniane mają niejednolitą fakturę przez co żaden mebel nigdy nie jest taki sam, jak reszta.

[product id="585, 574, 447, 218, 47,42" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Płyta wiórowa i MDF

Ze wszystkich mebli dostępnych na rynku to właśnie meble wykonane z płyty wiórowej są najtańsze. Zakup takich mebli to świetna opcja dla osób znajdujących się w przejściowej sytuacji życiowej – np. studentów albo osób, które budują dom, a potrzebują mieć podstawowe meble. Dlaczego? Dlatego, że meble z płyty wiórowej są stosunkowo tanie, ich jakość pozostawia wiele do życzenia, dlatego taki przejściowy mebel nie zdąży się dostatecznie popsuć. Płyta wiórowa fornirowana niestety jest podatna na wszelkie na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne. Meble wykonane z takiego rodzaju materiału mają zazwyczaj starte rogi lub kanty po dłuższym czasie użytkowania. Jeśli chodzi o meble z płyty MDF – ich koszt jest na pewno droższy od opcji pierwszej, jednak płyta MDF ma tę przewagę, że może przypominać wręcz do złudzenia naturalne drewno! To świetna opcja zwłaszcza dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na zakup naturalnych mebli drewnianych. Przy zakupie mebli wykonanych z płyty warto być jednak ostrożnym. Wielu producentów proponuje absurdalnie wysokie ceny.

Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis pomógł rozwiać wątpliwości, jakie często pojawiają się na etapie wyboru mebli. Teraz, kiedy już wiesz, z czego tworzone są meble – zachęcamy do świadomych zakupów i wyboru najlepszej dla Ciebie opcji! Wierzymy, że już nie będziesz mieć kłopotu z tym, jakie meble wybrać.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium