Minimalizm - jak uporządkować mieszkanie w nowym roku?

Minimalizm - jak uporządkować mieszkanie w nowym roku?

W obecnej rzeczywistości, w której jesteśmy ze wszystkich stron bombardowani namiarem informacji i rzeczy, coraz częściej doceniamy najprostsze rozwiązania. Minimalizm to nieodłączny element wielu stylów i zachęca do tego, by posiadać praktyczne rzeczy dobrej jakości. Minimalistyczne wnętrza mają wiele zalet – dzisiaj zdradzimy kilka wskazówek, które umożliwią Ci stworzenie minimalistycznego pomieszczenia.

Minimalizm – zalety

Wnętrza minimalistyczne mają wielu zwolenników. Na ich popularność wpływa m. in. fakt, że bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Dzięki minimalistycznemu podejściu do życia, nie tracisz czasu na wycieranie z kurzu m. in. ozdób i figurek, które tylko zajmują przestrzeń. Zamiast tego, możesz skupić się na odpoczynku albo robieniu rzeczy, które kochasz. Minimalizm wpływa również na to, że dzięki odpowiedniemu uprzątnięciu przestrzeni, już nigdy nie będziesz tracić czasu i nerwów na szukanie rzeczy. Ale to nie wszystko – zredukowanie ilości przedmiotów może wpłynąć również na nastrój mieszkańców.

Minimalizm – wskazówki

Bardzo łatwo mówi się o posiadaniu małej ilości rzeczy, ale jak to działa w praktyce? Doskonale wiemy, że nie da się żyć tylko z 30. rzeczami u boku, a często pozostawiane rzeczy mają wartość sentymentalną…

Krok 1: Zrób gruntowne sprzątanie

To najlepsze, co możesz zrobić na sam początek. Jeśli masz z tym problem, podziel sobie pomieszczenia na poszczególne dni. Posprzątaj każdą szafę, regał, komodę, witrynę i pozbądź się wszystkiego, czego nie używasz. Staraj się porzucić sentymenty.

[product id="582, 569, 45, 39, 86,110" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Krok 2: Sprzątanie szafy

Na szczególną uwagę zasługuje sprzątanie szafy, ponieważ to właśnie w niej zazwyczaj magazynujemy najwięcej rzeczy. Tym razem sprzątając – patrz na ubrania obiektywnie i nie usprawiedliwiaj się wymyślaniem przyczyn, dla których ich nie nosisz. Po prostu pozbądź się ich. Jeśli nie miałeś/aś czegoś na sobie przez ostatni rok – sprzedaj lub oddaj innym. Im mniej posiadasz ubrań, tym prościej będzie Ci dobrać stylizację.

Krok 3: Wszechobecna prostota i klasa – meble z drewna

Minimalizm to również uniwersalne meble o prostym wyglądzie. Powinny one mieć geometryczną formę i być pozbawione ozdobników. Na uwagę zasługuje również jakość – minimalizm to posiadanie mniej, ale nie znaczy unikania wysokiej ceny gwarantującej jakość. Dobrze sprawdzą się drewniane meble w naturalnych kolorach.

Krok 4: Oszczędność w dodatkach

Minimalizm nie zakłada usunięcia wszystkich dodatków, a jedynie zredukowanie ich, a następnie dobierania w sposób rozsądny. Warto, by dodatki w domu pasowały do siebie (np. kolorystycznie) lub uzupełniały się wzajemnie. Pamiętaj, że mniejsza ilość dodatków, pozwoli zaoszczędzić czas na sprzątaniu.

Krok 5: Odpowiednie kolory

Ten podpunkt tyczy się zarówno kolorów ścian jak i dodatków. Minimalistyczne wnętrza zazwyczaj mają kolor biały lub szary, ale popularnymi rozwiązaniami zdają się być także kolory pastelowe (ciepły róż, zieleń itd.). Jeśli chodzi o dodatki do domu – warto dbać o to, by były rozsądnie dobierane i nawzajem się uzupełniały.

Minimalistyczne podejście jest realne, jedynie wymaga trochę pracy i zmiany myślenia. Zdecydowanie warto postawić na taki styl życia, ponieważ minimalistyczne wnętrza zawsze są schludne, łatwe w sprzątaniu i co najważniejsze przytulne - dzięki czemu chce się w nich przebywać.

Producent mebli drewnianych Katmandu zaprasza do zapoznania się z ofertą. Zapraszamy!

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium