Kiedy powinieneś wymienić meble?

Kiedy powinieneś wymienić meble?

Oczywistym jest, że przeprowadzając generalny remont, nie myślimy o tym, kiedy będziemy urządzać kolejny. Na taką decyzję wpływa wiele czynników – m.in. jakość mebli, koszty związane z remontem i ogólna sytuacja życiowa. Mówi się, że statystyczny Polak wymienia meble co ok. 8 lat, jednak prawdą jest, że wiele osób decyduje się na generalny remont jedynie co kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Istnieje wiele powodów, dla których warto wymienić meble – dzisiaj podpowiemy, kiedy jest na to najlepszy czas!

Wymiana mebli w domu

Na przestrzeni lat zmieniło się nasze podejście do zakupu mebli – dawniej zakupiona meblościanka służyła przez wiele lat, a ostatecznością była jej wymiana. Do dziś w niektórych domach można zauważyć jej obecność. Aktualnie przemysł meblarski jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki – na rynku znajdziemy wiele producentów i ofert. Sugerowane meble różnią się jednak sposobem wykonania, a także użytymi materiałami, a co za tym idzie – jakością. Obecnie wymiana mebli w mieszkaniu lub domu następuje:

  • kiedy zainwestowaliśmy w meble nienajlepszej jakości, które wyglądają źle i wymagają odświeżenia,
  • kiedy np. meble z drewna były używane niezgodnie z przeznaczeniem i nie respektowano ich specjalnych zasad pielęgnacyjnych,
  • w pokoju dziecięcym – dzieci szybko rosną i potrzebują wymiany mebli (np. większe łóżka czy szafy drewniane)
  • kiedy zwalnia się któryś z pokoi w domu (np. wyprowadzka dzieci) – można wtedy stworzyć pomieszczenie o całkowicie odmiennej funkcji.

Powyższym błędom można zapobiegać – przy wyborze kolejnych mebli warto zadbać o to, by były one najlepszej jakości. Przed zakupem warto upewnić się, czy posłużą nam na lata. Jeśli chodzi o drewniane meble – należy je odpowiednio pielęgnować, dzięki czemu ich wygląd pozostaje nienaruszony przez wiele lat. Zanim zaopatrzymy się w meble z drewna warto zapoznać się z zasadami ich konserwacji. Pokój dziecięcy nie wymaga drogich, świetnych jakościowo mebli – bardzo często korzysta się z nich wbrew ich przeznaczeniu. Ile razy odciągałeś dziecko z kredkami lub farbami od ukochanych mebli czy ścian? Nie inwestuj w drogie meble między innymi po to, by czuć spokój, kiedy coś się uszkodzi. Gdy dzieci rosną i pozostawiają po sobie wolne pomieszczenie – można zagospodarować je w całkiem inny sposób, np. urządzić biuro lub biblioteczkę.

[product id="562, 552, 529, 515, 418,402" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Kiedy wymienić meble do sypialni?

Meble w sypialni są postrzegane jako meble, które najmniej się zużywają. Może być to prawda jedynie, kiedy chodzi o szafę, komodę, czy inne meble, których używamy sporadycznie. Jednak materac do spania, na którym co noc się kładziemy zużywa się i to bardzo. Dlatego od początku należy upewnić się, że kupujemy materac dobrej jakości i w miarę upływu czasu odpowiednio o niego dbać (np. wietrzyć, obracać, prać pokrowiec).

Kuchnia i łazienka

Kolejnymi pomieszczeniami, gdzie najczęściej wymieniamy meble jest kuchnia oraz łazienka. Są to miejsca używane cały czas, a wymiana mebli w odpowiednim momencie służy utrzymaniu w nich odpowiedniej higieny. W kuchni bardzo często panuje duża wilgoć, a meble zużywają się, ponieważ korzysta się z nich cały czas. Na stołach i blatach pojawiają się rysy, a także pozostałości po gorących garnkach. W miarę upływu czasu pojawiają się nowe, ergonomiczne rozwiązania, które warto zastosować przy remoncie kuchni. Jeśli chodzi o wyposażenie łazienki – tam również panuje spora wilgoć, która może przyczyniać się do szybszego niszczenia mebli.

Wymiana mebli w domu lub mieszkaniu nie jest częstym procesem, jednak warto odpowiednio wcześniej ją zaplanować i się do niej przygotować. W tym celu pomogą opinie o producencie, rozmowy ze znajomymi, którzy dopiero co przeprowadzili remont, a także przeglądanie gotowych wizualizacji pomieszczeń.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium