Jak dobrać lampy do salonu i jadalni

Jak dobrać lampy do salonu i jadalni

Salon i jadalnia to dwa pomieszczenia w domu, w których chętnie spędzamy czas. Gromadzimy się tam z bliskimi, zacieśniając więzi przy wspólnych grach i posiłkach. Salon to także przestrzeń, w której sami oddajemy się wypoczynkowi, oglądając filmy czy zaszywając się w kąciku z ciekawą książką. Dlatego te dwa miejsca muszą być wyposażone w wygodne meble i coś, o czym wiele osób zapomina, pozostawiając tę kwestię na koniec urządzania mieszkania — efektywne oświetlenie. Jak dobrać lampy do salonu i jadalni, by dobrze pełniły swoją funkcję?

Jak oświetlić salon z jadalnią

Dużo osób zapomina o tym, że światło ma bardzo duże znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania i postanawia powiesić na środku pokoju lampę, która w praktyce nie spełnia żadnej funkcji. Tymczasem do kwestii oświetlenia powinniśmy podchodzić bardziej uważnie. Dobre oświetlenie ułatwia wykonywanie wielu czynności, a także ma pozytywny wpływ na klimat wnętrza. Dlatego najlepiej zaplanować je już na początku urządzania wnętrza. Jak to zrobić? Jak dobrać lampy do salonu i jadalni?

Jak wybrać lampy do salonu

Salon to miejsce multifunkcyjne. Innymi słowy, wykonujemy w nim wiele różnych czynności, które wymagają różnego światła. Do wieczornego oglądania filmów wystarczy boczna lampka na ścianie. Do czytania książki w fotelu przyda się lampa podłogowa, stojąca obok niego. Z kolei podczas grania w planszówki z bliskimi, potrzebujemy zdecydowanie silniejszego światła i tu najlepiej sprawdzi się oświetlenie liniowe lub punktowe rozmieszczone na suficie. Inaczej sprawa wygląda w jadalni.

[product id="588, 511, 421, 228, 125,391" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak wybrać lampę do jadalni

Głównym meblem w jadalni jest stół i to właśnie nad nim powinna zawisnąć lampa. Od tego, jakiego kształtu i jakiej wielkości ten stół jest, zależy to, jaka powinna być lampa. Nad okrągłym stołem o średnicy do 120 cm wystarczy powiesić jedną lampę z kloszem, który kieruje strumień światła do dołu. Nad większym stołem lepiej sprawdzi się grupa kilku lamp. Z kolei nad prostokątnym stołem dobrze jest zawiesić lampy w rzędzie. Tak wykonane oświetlenie pozwala dostrzec wszystkie elementy ustawione na stole, a tym samym wygodnie spożywać posiłki. Jednak jak dobrać lampy do salonu i jadalni, gdy te pomieszczenia są ze sobą połączone?

Salon z jadalnią — jak wybrać lampy

Wybierając lampy do salonu z jadalnią, należy kierować się tymi samymi zasadami, co podczas urządzania tych pomieszczeń osobno. Warto jednak pomyśleć o oświetleniu technicznym, które obejmie cały sufit. Dobrze sprawdza się system liniowy, na którym zawieszamy ruchome reflektory, albo spoty. Strumień światła z takich lamp można kierować w żądane miejsca, zapewniając tym samym oświetlenie niemal całej powierzchni pomieszczenia. Dopiero wówczas, gdy takie oświetlenie znajdzie się na suficie, możemy zaplanować dodatkowe lampy do salonu z jadalnią, które zawisną w określonych miejscach.

Zastanawiając się nad tym, jak oświetlić salon z jadalnią, musisz także pamiętać o różnych rodzajach i mocy źródeł światła, czy też prościej mówiąc — żarówek. W lampie podłogowej, postawionej przy fotelu wystarczy Ci bowiem żarówka o mocy do 40W, ale nad stołem przyda się światło o większej mocy.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium