Kup w przeciągu:

3 zasady stylu industrialnego - jak zacząć?

3 zasady stylu industrialnego - jak zacząć?

Początków stylu industrialnego możemy się dopatrywać wraz z latami 50. XX wieku. Wtedy to amerykańskie przedsiębiorstwa po kolei zaczęły upadać, w wyniku czego pojawiło się mnóstwo opuszczonych fabryk, magazynów oraz hali produkcyjnych. Bardzo szybko zaczęto wykorzystywać te przestrzenie do stworzenia własnego kąta – początkowo nie do końca legalnie. Styl industrialny pojawił się w Polsce w latach 90. wraz ze zmianą ustroju. Zastanawiasz się, co tworzy styl industrialny? Dziś opiszemy jego trzy najważniejsze zasady i podpowiemy, czym cechują się meble w stylu industrialnym.

1. Postaw na przestrzeń!

Jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardziej rzucających się w oczy wyznacznikiem stylu industrialnego, jest przestrzeń. Poczynając od wysokich sufitów na dużych oknach kończąc. Industrialny loft, czyli mieszkanie urządzone w dawnym pomieszczeniu przemysłowym, nie posiada ścian, które oddzielałyby funkcjonalne części mieszkania. Przestrzeń w takim mieszkaniu jest otwarta, a poszczególne części mieszkania wydzielone są na przykład przy pomocy mebli. To może być duża, wygodna sofa, która wydziela strefę wypoczynkową. Podobną funkcję może spełniać wyspa kuchenna, jeśli mowa o części mieszkania przystosowanej do przygotowywania posiłków.

2. Postaw na surowe materiały.

Mowa tu dosłownie o wszystkim! Industrialny loft kojarzymy przede wszystkim z surowością – nic dziwnego, takie mieszkania powstawały w dawnych poprzemysłowych pomieszczeniach. Jakie materiały są najbardziej pożądane?

    • Metal – na przykład w postaci wystających rur lub stylizowanych drucianych lamp. Jeśli chcesz w ciekawy sposób przemycić metalowe elementy do pomieszczenia, możesz zrobić to wybierając meble w stylu loftowym. Czym się one charakteryzują? Są to często meble o geometrycznych formach z metalowymi elementami, np. drewniany stół z metalowymi nogami, czy industrialny stolik kawowy.
    • Beton – pomyślisz sobie: „Jak można umieścić beton w przestrzeni mieszkalnej?!” Spokojnie – taka opcja nie wchodzi w grę, chociażby ze względu na funkcjonalność. Beton jest zimny i raczej mało estetyczny. Na szczęście w obecnych czasach można uzyskać wygląd industrialnego loftu korzystając z płytek imitujących surowe materiały.
    • Cegła – odsłonięte fragmenty ścian to również wyznacznik stylu loftowego. Podobny efekt można uzyskać korzystając z rozwiązań imitujących cegłę.

 

3. Przede wszystkim: drewniane meble

Naturalne drewno to również surowy materiał, ale ten aspekt jest na tyle ważny, że został wydzielony jako osobna zasada. Meble w stylu industrialnym to w ogromnej mierze meble drewniane o geometrycznych kształtach z metalowymi dodatkami. W mieszkaniu w stylu industrialnym przepięknie prezentują się solidne i ciężkie meble dębowe, na przykład stoły oraz dopasowane do nich krzesła. Industrialny loft to także nowoczesne rozwiązania, czyli przykładowo drewniany regał przesuwny, którego wygląd można dostosować do własnych potrzeb. Meble drewniane to nie tylko wyznacznik stylu, ale też niezbędnik jeśli zależy Ci na trwałości i jakości. Wybierając meble drewniane zyskujesz wyposażenie domu, które pozostanie z Tobą na lata!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium