
Jak zabudować grzejnik?
Kiedyś żeliwne, stalowe i z odsłoniętymi żeberkami, z widocznymi spawami, robione jakby od niechcenia, bez dbałości o wykończenie. Dzisiaj przypominają małe dzieła sztuki, są efektowne, minimalistyczne, dostępne w wielu rozmaitych stylach, dzięki czemu znajdziesz idealny. Grzejnik, bo o nim mowa, to nieodłączny element wyposażenia naszych domów. Element ten grzeje, sprawia, że zima jest łatwiejsza do zniesienia, ale w sezonie letnim nie ma żadnego zastosowania. Błąd! Czym zabudować kaloryfer, aby był ozdobą wnętrza przez cały rok? Jak zabudować grzejnik pod oknem a jak zamaskować rury? Tego dowiesz się z naszego wpisu.
Czym zabudować kaloryfer?
Kaloryfery mamy w każdym pomieszczeniu. O ile w łazience do nich można przywyknąć, a nawet dostrzec ich praktyczną rolę czyli możliwość suszenia ręczników, tak w pokoju dziennym najchętniej zrezygnowalibyśmy z nich całkowicie. Jak zabudować grzejnik żeby nie szpecił aranżacji?
Zabudowa grzejnika pod oknem może być nie lada wyzwaniem, ale nie z takimi problemami przyjdzie nam się zmierzyć podczas remontu. Najprostszy sposób to maskownica czyli panel, który jak sama nazwa wskazuje, zamaskuje kaloryfer. Prosty panel może mieć rozmaite kształty oraz wzory na powierzchni, mogą to być kratki, koła, fale lub inne, nieregularne kształty. Powodzeniem cieszą się maskownice z ornamentami, które wprowadzają doskonały styl do wnętrza. Maskownice mogą być wykonane ze szkła akrylowego, PCV czy blachy, ale najpopularniejszymi wariantami są te z MDF lub drewna.
Innym, równie popularnym rozwiązaniem jest pełna, dedykowana obudowa do grzejników, która z powodzeniem imituje mebel. Z powodzeniem może zastąpić szafkę lub być przedłużeniem parapetu, tworząc miejsce do siedzenia, w ten sposób wpisze się w pozostałe meble do salonu. Takie rozwiązanie zakrywa nie tylko front grzejnika, ale też jego górną część i miejsce pod kaloryferem. Poza funkcją stricte dekoracyjną, może też pełnić rolę półki, a nawet schowka, jeżeli zdecydujesz się na większy model. Tutaj też królują elementy z drewna lub MDF, dzięki czemu na wierzchu obudowy możesz ustawić wiele przedmiotów, np. lampion, świece, rośliny doniczkowe lub skrzyneczkę z biżuterią. Należy jednak podkreślić, że taka forma obudowy musi mieć ażurową konstrukcję, bo tylko w ten sposób kaloryfer będzie pełnił swoją podstawową funkcję grzewczą.
Jak zamaskować rury?
Wiemy już czym zabudować kaloryfer i na co postawić, w przypadku zabudowy grzejnika pod oknem. Jeżeli udało Ci się wybrać odpowiednie produkty maskujące, przyszedł czas na zniwelowanie widoczności rur. Zatem, jak zamaskować rury od kaloryfera? Możesz na ich tle ustawić wysoką witrynę lub obudować je np. regałem. Kilka półek lub ciągnący się pod oknem ciąg szafek pomoże zamaskować szpecące rury, ale czy to jedyne rozwiązanie? Możesz zakryć rury malując je na ten sam kolor co ścianę za nimi, dzięki czemu wtopią się w tło. Pomocne będą też tekstylia, np. zasłony lub poduszki, ułożone na sofie lub otomanie narożnika.
Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na pytanie, jak zabudować grzejnik tak, aby zamiast szpecącej żeliwnej konstrukcji powstała przyjemna i przytulna przestrzeń pod oknem. W aranżacji mieszkania mogą okazać się pomocne inne nasze wpisy blogowe. Jakie? Może „Jak ozdobić ściany w sypialni?”, „Jak urządzić salon z jadalnią? Sprawdź inspiracje!” lub „Jak stworzyć pokój multifunkcjonalny?”. Jesteśmy przekonani, że w każdym ze wpisów znajdziesz wiele ciekawych inspiracji, dzięki którym urządzanie wnętrza będzie dawało jeszcze więcej przyjemności.
Sprawdź inne artykuły na naszym blogu: