Jak urządzić mieszkanie w kamienicy? Wykorzystaj w pełni przestrzeń!

Jak urządzić mieszkanie w kamienicy? Wykorzystaj w pełni przestrzeń!

Jak urządzić mieszkanie w kamienicy? Wykorzystaj w pełni przestrzeń!

Niegdyś obiekt westchnień, później niedoceniane, by od kilku lat na nowo zyskać popularność -mieszkania w kamienicach mają niebanalny klimat, to tak zwane miejsca z duszą. Niewiele trzeba, aby stworzyć w nich efektowną aranżację. Właśnie zakupiłeś mieszkanie w kamienicy, a może otrzymałeś w spadku i chcesz je dostosować do swoich potrzeb? Doskonale! Nasz krótki poradnik pomoże odpowiedzieć na pytanie, jak urządzić mieszkanie w starej kamienicy i wykorzystać dostępny metraż. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego mieszkania w kamienicy są wysokie? Jak wykorzystać to przy aranżacji?

Zauważyłeś, że odległość między podłogą a sufitem jest znacznie większa niż w standardowych mieszkania i domach? Dlaczego mieszkania w kamienicy są wysokie? Wiele kamienic to budowle z początków XX wieku, kiedy to tworzono wzniosłe, bogate i przestronne zabudowy. Jedną z nich są właśnie kamienice. Ponieważ często działki były wąskie, tę potrzebę wielkości przekładano właśnie na podwyższane sufity. Dzięki temu również klatka schodowa w kamienicy ma pewien urok – pnące się schody tworzą klimatyczne miejsca, dzisiaj często wykorzystywane jako tło do sesji fotograficznych.

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup mieszkania w kamienicy, to warto wiedzieć jak urządzić mieszkanie w kamienicy. Przede wszystkim wykorzystaj wysoki sufit na efektowną ozdobę dużych okien. Możesz wykorzystać w tym celu efektowne upięcia zasłon i firan. Jeżeli planujesz nowoczesny aranż, możesz się zdecydować na podwieszany sufit. Wielu architektów jednak odradza taki zabieg, bowiem można lepiej wykorzystać ten większy metraż, a obniżanie sufitu mija się z założeniem kamienicy. Jeżeli brakuje Ci pomysłu na aranżację, koniecznie udaj się do architekta lub aranżatora wnętrz, który stworzy dla Ciebie indywidualny projekt aranżacji mieszkania w kamienicy.

Jak urządzić mieszkanie w starej kamienicy?

Podczas urządzania mieszkania w kamienicy możesz podtrzymać jej styl poprzednich dekad i stworzyć spójną aranżację w stylu vintage. Zamiast totalnie demolować wnętrze, zadbaj o renowację drewnianego parkietu, listew przysufitowych, starych okien i drzwi oraz innych elementów, jakie zastałeś we wnętrzu. Dzięki temu oszczędzisz kilkaset złotych, a przy tym stworzysz unikalny efekt, jakiego pozazdroszczą domownicy i odwiedzający Cię goście. Jeżeli chcesz wsiąść w wehikuł czasu i cofnąć się do lat 60. czy 70. to warto sprawdzić, jakie meble z tamtych dziesięcioleci uda Ci się znaleźć na pchlim targu lub na serwisach aukcyjnych. Aranżacja mieszkania w starej kamienicy nie musi być ani trudna, ani nudna! Zwróć uwagę na wielobarwne, wzorzyste zasłony i stylowe fotele prosto z czasów PRL, a także mocne pomarańcze, czerwienie, żółcie i zielenie, które możesz zastosować jeżeli nie na tapicerce, to może tekstyliach?

[product id="453, 123, 418, 46, 520,87" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jeżeli skłaniasz się eklektyzmowi, to możesz zaryzykować i obok starych mebli przywiezionych z domu babci, możesz ustawić stylową wysoką komodę sosnową. Pamiętaj jednak, że choć eklektyzm opiera się na łączeniu mebli z różnych styli i różnych dekad, łatwo tutaj popaść w przesadę i zamiast stylowego wnętrza urządzić wnętrzarski koszmarek. Dlatego mając dwa meble z lat 70. staraj się nie zestawiać ich z meblami w wielu różnych stylach. Postaw na coś bardziej uniwersalnego – prostego i ponadczasowego, z czym pamiątkowy regał czy komoda będzie wyglądała zjawiskowo w Twojej aranżacji mieszkania w kamienicy.

Jak urządzić mieszkanie w starej kamienicy? Może nowocześnie? Nic nie stoi na przeszkodzie, byś całkowicie zmienił styl mieszkania i wykorzystując jego atuty (wysoki sufit, duże okna) urządził schludne, nowoczesne mieszkanie z meblami w połysku i dużym, efektownym żyrandolem. Doskonale zaprezentuje się także loftowy wystrój z antresolą. Jeżeli zdecydujesz się zrobić tam sypialnię,  to przyda Ci się duże łóżko dębowe.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł odpowiedział na tytułowe pytanie „jak urządzić mieszkanie w kamienicy” i „dlaczego mieszkania w kamienicy sa wysokie?”. Zdecydowałeś się zostawić meble, które zastałeś przy zakupie mieszkania? Fantastycznie! Przygotowaliśmy wpis o tym, „Jak odnowić meble sosnowe? Renowacja i odświeżenie mebli z sosny”. Tym, którzy stawiają na zakup nowych mebli, rozwiewamy wątpliwości we wpisie „Meble drewniane - dlaczego warto je kupić?”. A gdy już cała aranżacja będzie skończona, to najwyższy czas zająć się dodatkami – „Jak nadać Twojemu wnętrzu charakteru – magia dodatków”. Teraz, wyposażony w wiedzę i triki, możesz oddać się tworzeniu aranżacji mieszkania w kamienicy.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium