Jak przymocować meble do ścian?

Jak przymocować meble do ścian?

Jak przymocować meble do ścian?

Mimo, że w każdej instrukcji zawarta jest informacja o konieczności przymocowaniu mebla do ściany, mało kto dokonuje tego. Dlaczego? Możliwe, że wynika to z niedoczytania instrukcji, świadomej decyzji z uwagi na potrzebę wiercenia dziur w ścianie lub przekonania, że „to i tak nic nie da”. Wielki błąd! Wprawdzie nie zdarza się to często, ale nadal ryzyko wypadku występuje. Komody przygniatające dziecko, które wspina się po szufladach, regał czy witryna przechylająca się na najmłodszego członka rodziny, gdy te bawi się na podłodze, ale starsze wspina się po kolejnych półkach, czy nawet nieuwaga osób dorosłych, a nawet seniorów, sprawia, że może się to zakończyć wypadkiem, a w niektórych przypadkach jeszcze poważniej. Chcemy, aby nasze domy były oazą spokoju i bezpieczeństwa. Dlatego zebraliśmy sposoby na to, jak przymocować meble do ścian i odpowiedź, na nurtujące pytanie – czy zawsze trzeba przykręcać meble, a może są inne sposoby na przymocowanie szafy do ściany?

Taśma mocująca do mebli czy śruby?

Pierwsze skojarzenie, owszem – słuszne. Śruby są często wykorzystywane przy montażu mebli i ich przymocowaniu do ściany. Ale czy to jedyny sposób? Nie! Taśma mocująca do mebli pozwoli Ci przymocować do ściany wiele mebli, jednym z nich jest duża ciemna witryna do jadalni.

Zatem jak przymocować meble do ścian? Jeżeli zdecydujesz się na śruby, to pamiętaj, że dobierasz je do materiału budowlanego. Dlatego przygotowaliśmy krótką ściągawkę. Do suchej zabudowy lub gipsowej z drewnianym szkieletem, zastosują śrubę 5mm wkręcaną bezpośrednio w listwę szkieletu. Jeżeli ściana nie posiada drewnianego szkieletu, możesz wykorzystać śrubę 8mm. Natomiast w przypadku ściany murowanej, będzie to śruba z 8mm kołkiem rozporowym.

W przypadku wieszania kilku szafek obok siebie, np. szafek wiszących w kuchni, dobrym rozwiązaniem jest listwa do wieszania szafek. Z pomocą poziomicy i metrówki wyznacz punkty, w których ma być przymocowana listwa. W ten sposób robisz tylko kilka nawierceń w ścianie, zamiast kilkudziesięciu (w zależności od ilości szafek).

Nowoczesnym rozwiązaniem jest taśma mocująca do mebli, która pomaga przymocować wysokie i ciężkie meble do ściany. Wystarczy stosować odpowiednią ich ilość. Dlatego przypominamy, że na każdy pojedynczy mebel należy zastosować przynajmniej dwie taśmy. Przy większych gabarytowo meblach, np. witryn, regałów i szaf sugerujemy zaopatrzyć się w co najmniej 4 taśmy.

[product id="642, 404, 215, 221, 433,147" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak przykręcić meble do ściany?

Przede wszystkim przyda się odpowiedni dobór narzędzi, dostosowany do wyboru odpowiedniej techniki. Dlatego wyposaż się we wkrętarkę, śrubokręt, wiertarkę i przyrząd do osadzania kołków. W przypadku chęci przymocowania mebli do twardych ścian z cegieł i pustaków, to koniecznie postaw na młotek, klucz płaski i śrubokręt lub wkrętak. Posiadasz ściany betonowe, płyty stropowe czy kamień naturalny? Bez specjalnych wierteł, wiertarki, ale też płaskiego klucza przymocowanie szafy do ściany może być niemożliwe.

Oczywiście, teraz należy się zastanowić, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze powyższego sprzętu. To oczywiście grubość ściany i podłogi, ale też materiał, z jakiego została zrobiona. Jeżeli potrzebujesz nawiercić ścianę, to początkowo wykonuje się wiercenia wstępne o średnicy 6 mm. Jeżeli dysponujesz ścianą z cegieł drążonych, to pamiętaj, że nie jest wskazane wiercenie automatyczną wiertarką. Dlaczego? Udarowe sprzęty mogą zniszczyć struktury materiału i spowodować zwiększenie średnicy otworu. Dobierając wkręty kieruj się wytycznymi od producentów, którzy informują o rodzaju, jakości, średnicy i długości swoich produktów. Pamiętaj, że długość wkrętu należy dopasować do grubości mocowanego przedmiotu i długości kołka.

Przechodząc do rzeczy, odpowiedź na pytanie jak przykręcić meble do ściany jest, wydawałoby się, bardzo prosta. Wykorzystaj kołek, śrubę, śrubę z kołkiem rozporowym lub taśmę mocującą. Postępuj zgodnie z instrukcją montażu, a sprawisz, że Twój dom stanie się przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla dorosłych, ale też dla dzieci. A może przede wszystkim dla nich?

Mamy nadzieję, że nasz wpis wniósł wiele wartościowych wskazówek dotyczących doboru technik montażu i odpowiedzi na pytanie jak przykręcić meble do ściany. Chcieliśmy, aby nasz poradnik jak przymocować meble do ścian okazał się praktyczny, a jednocześnie zrozumiały. To jednak nie wszystkie porady, jakie dla Ciebie mamy.  W innych wpisach zebraliśmy wskazówki, np.: „Jak czyścić stół dębowy? Co robić aby nie uszkodzić drewna?”, „Najczęstsze błędy podczas montażu mebli”, „Kinkiety nad łóżkiem - na jakiej wysokości?” i „Jak połączyć panele z płytkami”.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium