Ekologiczne rozwiązania, czyli meble z drewna

Ekologiczne rozwiązania, czyli meble z drewna

Coraz częściej obserwujemy zmiany w naszych codziennych nawykach - wybieramy butelki wielokrotnego użytku lub bawełniane torby. Czy zastanawiałeś się jednak jak kierować się świadomą konsumpcją podczas urządzania mieszkania?

Ekologiczne zmiany w zachowaniu ludzi

W ostatnim czasie coraz bardziej można zaobserwować niepokój przed postępującą degradacją środowiska naturalnego. Zmiany, które aktualnie obserwujemy, jeszcze nigdy nie wydarzały się na tej planecie w tak zawrotnym tempie. Jest to powodem wzrostu popularności ruchów proekologicznych, które zachęcają do tego, by żyć w zgodzie z ideą zero waste.

Dzięki temu można zaobserwować znaczące zmiany w naszych codziennych nawykach – coraz częściej sięgamy po butelki wielokrotnego użytku oraz bawełniane torby. Jednak te działania, choć bardzo potrzebne, nie wystarczą. Musimy poznać ten problem głębiej i starać się żyć w zgodzie z dobrem środowiska naturalnego na każdym kroku. Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, w jaki sposób możesz kierować się świadomą konsumpcją np. podczas urządzania nowego pomieszczenia?

Drewniane meble

Odpowiedzią są meble z naturalnego drewna. Dlaczego? Drewno jest surowcem naturalnym, które pochodzi ze źródeł odnawialnych. Jednak nawet w tym temacie należy być ostrożnym. Nie wszystkie meble drewniane to produkty, które sprzyjają środowisku naturalnemu. Decydując się na meble z drewna, wybierz producenta, który korzysta z lokalnych zasobów w miejscach, gdzie lasy poddaje się racjonalnej gospodarce. Tropikalne gatunki drewna są transportowane do Polski, przez co wybór ich będzie zaprzeczeniem świadomej konsumpcji, ponieważ w ten sposób wspieramy długodystansowy transport, który jest źródłem emisji np. CO2. Bardzo często tropikalne drewno pozyskiwane jest w sposób nieracjonalny, co grozi zachwianiu biosystemu w danym regionie.

Meble z Polski

Co w taki razie będzie dobrym wyborem? Przede wszystkim meble z drewna, które można pozyskać na terenie Polski lub w krajach sąsiadujących. Meble sosnowe są jednym z najlepszych rozwiązań, ponieważ sosna to drzewo najpopularniejsze w polskich lasach i co więcej – jest łatwe w obróbce. Dodając do tego fakt, że bardzo często nie trzeba transportować go na spore odległości, przekłada się to na atrakcyjność jego ceny. Sosna polska to gatunek drzewa, którego drewno jest tanie i co ważne dla konsumenta – trwałe. Oczywiście sosna to nie jedyny tego typu gatunek drewna – wybierając drewniane meble, zwracaj uwagę na to, by były one stworzone z drewna występującego w naszym kraju naturalnie. Polecamy również meble drewniane białe.

[product id="38, 195, 142, 450, 100,154" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Ekologiczne meble – na co zwrócić uwagę?

Fakt, że zdecydujemy się na meble z naturalnego drewna jeszcze nie świadczy o tym, że jesteśmy „eko”. Bardzo ważny jest etap produkcji i wykańczania, dlatego zwracaj uwagę na to, czym zabezpieczane są meble. Dobrze jest wybierać takie, gdzie przy wykończeniu korzystano z produktów takich jak ekologiczne kleje i farby, a także bezpieczne dla zdrowia olejowoski lub lakiery do drewna. Unikaj także środków, w których wykorzystano niebezpieczne dla środowiska substancje (np. formaldehyd).

Świadoma konsumpcja

Solidne meble posłużą nam przez wiele lat, co wpłynie na niską częstotliwość naszych kolejnych zakupów. Dzięki temu, że jest to naturalny surowiec zostaną przetworzone i nie będą zanieczyszczać środowiska. Meble ekologiczne to pożądany, ale nieraz ciężki wybór. Towarzyszy mu dociekliwość i dogłębne rozeznanie tematu. Warto jednak włożyć odrobinę wysiłku, ponieważ nasze małe wybory, choć pozornie nieznaczące, mogą mieć ogromny wpływ na środowisko. Wystarczy tylko, że kilkaset osób pomyśli tak, jak my, a efekty będą zauważalne od razu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą - producent mebli drewnianych Katmandu.

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium