5 wskazówek jak stworzyć bardziej zrównoważony dom

5 wskazówek jak stworzyć bardziej zrównoważony dom

Zrównoważony dom czyli właściwie jaki? Jakie kroki należy podjąć, by zaaranżować przestrzeń, która jest przygotowana w duchu idei less-waste? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć właśnie na te dwa pytania. Poznaj nasze wskazówki dotyczące tego, jak urządzić bardziej zrównoważony dom.

1. Drugie życie przedmiotów

Aranżując pomieszczenia w nowym domu, zadbaj o to, by znalazły się w nim meble z drugiej ręki. Może być to drewniana szafa czy drewniana komoda, która kiedyś zdobiła Twój pokój w rodzinnym domu, a teraz na przykład stanie w przedpokoju. Meble z drugiej ręki wcale nie muszą oznaczać czegoś gorszego, czy mniej wartościowego. Jeśli potrzebujesz – stare meble możesz poddać renowacji, a Twoje pomieszczenia zyskają niepowtarzalnego klimatu. Co więcej w meblach z drugiej ręki zawarta jest historia, co z pewnością daje im niepowtarzalny urok i duszę.

Oczywiście nadawanie drugiego życia przedmiotom nie tyczy się tylko i wyłącznie drewnianych mebli. Z powodzeniem możesz znaleźć dobrej jakości używane zasłony, narzuty, a nawet lampy czy głośniki, które szukają nowego domu! Gdzie ich szukać? Zacznij u rodziny i znajomych, a później odwiedź lokalne second-handy lub vintage-shopy.

2. Meble drewniane

Jedną z naszych propozycji jest to, by wybierać meble wykonane z naturalnego drewna. Dlaczego? Zaraz po nadawaniu meblom drugiego życia, zakup mebli drewnianych jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Drewniane meble są wykonane z naturalnego tworzywa, które bez trudu się rozłoży. Poza tym, naturalne drewno łatwiej utrzymać w dobrym wyglądzie. Wystarczy regularnie je pielęgnować. Meble z drewna nadają się również do renowacji. Jeśli interesuje Cię ten temat – już kiedyś pisaliśmy o tym, jak przeprowadzić renowację mebli sosnowych.

Wracając do ekologicznych rozwiązań – wybieraj meble z drewna, które naturalnie występuje w Polsce lub w krajach sąsiadujących. Przykładowo meble sosnowe nie pozostawiają w atmosferze dużego śladu węglowego, ponieważ sosna to drzewo, które naturalnie występuje w Polsce.

3. Zwracaj uwagę, gdzie kupujesz meble

Mamy w zwyczaju czytać etykiety produktów spożywczych, kiedy jesteśmy w sklepie. Sprawdzamy skład i producenta. Coraz częściej robimy to również w przypadku ubrań. Dlaczego więc nie przenieść tej praktyki na meble i produkty, które wybieramy do aranżacji domu?

Dobierając meble do salonu i innych pomieszczeń w domu, pamiętaj o tym, by sprawdzać gdzie kupujesz meble. Poczytaj nieco o firmie i dowiedz się, kim jest producent drewnianych mebli. Takie podejście – jest o wiele bardziej ekologiczne niż może Ci się wydawać. Dzięki temu dowiesz, gdzie firma ma siedzibę oraz gdzie produkowane są meble.

[product id="538, 639, 581, 562, 434,411" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

4. Dobrze się zastanów!

Zrównoważone zakupy mebli do domu wiążą się nie tylko z wyborem odpowiedzialnej firmy i zwróceniem uwagi na to, czy materiał wykonania mebli jest pochodzenia naturalnego. Pamiętaj o tym, że nawet jeśli zdecydujesz się wybrać dużą ilość mebli najlepszej jakości, zastanowienie się nad ich funkcjonalnym aspektem i zminimalizowanie ich ilości będzie bardziej ekologiczne. Nie kupuj na zapas, „bo może się przyda”. Przemyśl swoje potrzeby i dobierz meble oraz ich ilość, w taki sposób by zaspokoić swoje potrzeby. Kup tyle, ile potrzebujesz.

To samo tyczy się wszelkiego rodzaju dodatków do domu, które zdecydujesz się zakupić.

5. Kupuj lokalnie!

Zanim zdecydujesz się na drewniane meble ze znanych sieciówek, sprawdź czy w Twojej okolicy nie funkcjonuje jakaś rodzinna firma, która oferuje dobrej jakości meble do domu. Być może cena okaże się nieco wyższa, ale uwierz – bardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie wsparcie lokalnej pracowni niż wsparcie finansowego giganta, którego rozwój wcale nie jest zrównoważony. Oczywiście nie każde miasto posiada rodzinną manufakturę mebli, dlatego ta propozycja nie musi dotyczyć tylko i wyłącznie mebli.

Ekologiczne rozwiązania niosą nie tylko ograniczenie zakupów, ale również Twoja wygoda! Dzięki zrównoważonym zakupom oszczędzasz i możesz pochwalić się rzeczami naprawdę dobrej jakości!

Sprawdź inne artykuły na naszym blogu:

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium